Samsung Galaxy Fold 5G mmWave

Sztuczna Inteligencja zaprojektuje chipy Samsunga i innych

Optymalizacja produkcji i wydajności układów scalonych stała się jednym z największych problemów, z jakimi zmagają się producenci elektroniki w 2021 roku. Samsung postanowił skorzystać ze wsparcia Sztucznej Inteligencji, a już wkrótce dołączą do niego kolejni, bardzo duzi gracze.

Wszystko dzięki Synopsys

Wykorzystanie Sztucznej Inteligencji w procesie produkcyjnym układów scalonych możliwe było dzięki firmie Synopsys. To właśnie ona udoskonaliła swoje narzędzie do projektowania tego typu układów – DSO.ai, dodając do niego moduł działający w oparciu o AI.

Rzecznik prasowy Samsunga oficjalnie potwierdził, że oprogramowanie Synopsys wykorzystywane jest w firmie do projektowania układów scalonych, przede wszystkim SoC Exynos, które znaleźć można, między innymi, w smartfonach Koreańczyków. Niestety, nikt nie pokusił się o informacje, czy którykolwiek z układów Exynos, jakie stosowane są w obecnie produkowanych smartfonach, został zaprojektowany z wykorzystaniem Sztucznej Inteligencji.

Samsung już działa, następni w kolejce

Oprogramowaniem, które obecnie wykorzystuje Samsung, zainteresowani są kolejni potentaci z branży produkcji półprzewodników. Wśród firm przejawiających zainteresowanie produkowaniem układów scalonych z wykorzystaniem Sztucznej Inteligencji znajdują się tak znamienici gracze, jak NVIDIA, IBM czy Google.

Uczenie przez wzmacnianie – klucz do sukcesu

Synopsys, do trenowania algorytmów AI pomocnych w projektowaniu układów, wykorzystuje uczenie przez wzmacnianie. To jednak z technik uczenia maszynowego. Uczenie przed wzmacnianie, od pozostałych kierunków, wyróżnia się tym, że nie wymaga przygotowania zestawu danych uczących, a środowiska, z którego dane zostaną zebrane automatycznie.

Jak przekonuje Aart de Geus, prezes Synopsys, wykorzystywane metody dają imponujące efekty. Dzięki zastosowaniu AI możliwe jest skrócenie prac nad danym układem z wielu miesięcy, do zaledwie kilku tygodni.

Czy układy Exynos, dzięki AI, osiągną przewagę technologiczną nad konkurencyjnymi? To zagadka, której rozwiązania możemy spodziewać się już za niedługo.