5G

Czy można wyłączyć sieć 2G? Tak, ale trzeba to zrobić umiejętnie. Jak? Odpowiada Swisscom

Wybierasz się w podróż do Szwajcarii ze starym telefonem, wspierającym wyłącznie łączność 2G? W pobliżu granicy straci zasięg i stanie się bezużyteczny. To fakt, w tym alpejskim kraju nie można już korzystać z GSM.

Sieci GSM to kawał historii telekomunikacji na całym świecie. Swisscom, który właśnie zdecydował się na wyłączenie swojej, uruchomił ją w 1993 roku. W Polsce pierwszymi operatorami, którzy udostępnili zasięg 2G byli Plus GSM, Era GSM i PTK Centertel (pod marką Idea). Dla osób urodzonych początkiem lat dziewięćdziesiątych, zwłaszcza Era i Idea przywołują ciepłe wspomnienia dziecięcych lat. Cóż, przyszła pora, by wspomnienia o GSM pozostały już tylko wspomnieniami.

Wyłączenie 2G? Jak to możliwe?

Jak poinformował Swisscom w komunikacie prasowym, sieć 2G generowała mniej niż 0,03% ruchu, a zajmowała bardzo istotne częstotliwości, nadające się do wykorzystania w znacznie nowszych technologiach 4G i 5G. Podjęcie decyzji było zatem w pełni uzasadnione, należy jednak wziąć pod uwagę, że na operacji nie ucierpiał praktycznie nikt. Stało się tak, po pierwsze, dlatego, że całe terytorium Szwajcarii pokryte jest już zasięgiem 3G i 4G. Po drugie dlatego, że urządzenia Internetu Rzeczy, które do tej pory wykorzystywały 2G, zostały zastąpione nowszymi, działającymi w standardzie LTE-M i NB-IoT. Tylko dzięki temu operacja odejścia od GSM przebiegła tak gładko.

Cykl życia sieci 2G na przykładzie Swisscom fot. Swisscom
Cykl życia sieci 2G na przykładzie Swisscom fot. Swisscom

Operatorzy muszą nadążyć za zapotrzebowaniem

Faktem jest, że zapotrzebowanie na mobilny dostęp do internetu rośnie błyskawicznie, a rolą operatorów jest sprostać nowym okolicznościom. By to zrobić muszą podjąć decyzje o rezygnacji ze starszych technologii, na rzecz nowszych. Dobrze byłoby jednak, gdyby tak jak w przypadku Swisscom, decyzje o wyłączeniu sieci były podejmowane wtedy i tylko wtedy, gdy odbędzie się to niezauważalnie dla miażdżącej większości klientów.

W Szwajcarii wyłączono 2G, w Polsce jako pierwsza do historii przejdzie sieć 3G. Jest jednak pewne, że już w ciągu kilku najbliższych lat GSM podzieli los swojego następcy.