5Gtruck Huawei fot. oiot.pl
5Gtruck Huawei fot. oiot.pl

Szwedzkie 5G bez Huawei i ZTE. Będzie odwet?

Ostatnia aktualizacja:

Jak donoszą reporterzy agencji Reuters, szwedzkie władze zdecydowały o wyeliminowaniu chińskich koncernów z uczestnictwa w budowie sieci 5G na terenie państwa. Istnieje jednak możliwość, że podjęta decyzja obróci się przeciwko nim.

Szwecja: Chiny to nasze zagrożenie

Argumentując decyzję o wyeliminowaniu chińskich firm: Huawei i ZTE z możliwości udziału w przetargach na budowę sieci 5G dla szwedzkich operatorów, lokalny regulator powołał się na konsultacje z instytucjami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo państwa. Miał usłyszeć odpowiedź, mówiącą, że Chiny to jedno z największych zagrożeń dla Szwecji. Wobec tak postawionej sprawy, podjęto decyzję, by nie korzystać z chińskiej infrastruktury.

Lokalny dostawca bez powodów do radości

W decyzji Szwedów można dopatrywać się podłoża biznesowego – jednym z dwóch najważniejszych rywali Huawei w kwestii dostarczania podzespołów dla operatorów mobilnych, jest Ericsson. Okazuje się jednak, że podjęta decyzja lokalnemu dostawcy może nie tyle pomóc, co wręcz zaszkodzić.

Odwet na Ericssonie? To możliwe

Ericsson miał być jednym z dostawców infrastruktury 5G dla operatorów działających…w Chinach. Wobec takiego postawienia sprawy przez Szwedów pojawiła się jednak spora możliwość działań odwetowych i storpedowania kontraktów podpisanych z chińskimi podmiotami. Dla Ericssona utrata tak lukratywnych umów miała by oznaczać sporą stratę finansową.

Ericsson

Polityka może spowolnić rozwój 5G

Szwecja to kolejne z europejskich państw, po, między innymi, Wielkiej Brytanii, które zdecydowało się na wykluczenie chińskich dostawców z budowy sieci dla lokalnych operatorów. Jest bardzo możliwe, że takie decyzje okażą się brzemienne w skutkach i przyczynią się do opóźnień w budowie sieci najnowszej generacji. Mniejsza konkurencja, co do zasady, przekłada się na wyższe ceny.

Czy wyeliminowanie Huawei i ZTE w kolejnym państwie pozwoli europejskim dostawcom – Nokii i Ericssonowi, spać spokojnie? W żadnym wypadku! Chociaż chińscy producenci są wykluczani, forsowanie europejskiego muru właśnie rozpoczyna Samsung.

Aktualizacja 21.10.2020r.

Właśnie otrzymaliśmy oświadczenie polskiego oddziału Huawei, który ustosunkował się do sprawy wykluczenia firmy z możliwości współpracy ze szwedzkimi telekomami. Poniżej jego treść:

Huawei jest zaskoczony i zawiedziony kryteriami uczestnictwa operatorów telekomunikacyjnych w aukcjach na częstotliwości 3.5 GHz i 2.3 GHz, ogłoszonymi dzisiaj przez szwedzki Urząd Poczty i Telekomunikacji (PTS).

Huawei jest prywatną firmą, należącą w 100% do swoich pracowników. Nie ma żadnego dowodu wskazującego na jakiekolwiek zagrożenie dla bezpieczeństwa stwarzane przez Huawei. Wykluczenie Huawei z możliwości budowy sieci 5G w Szwecji na podstawie niejasnych przesłanek uznajemy za niesprawiedliwe i niedopuszczalne.

Huawei istnieje od 30 lat i działa w ponad 170 krajach, w tym od 20 lat w Szwecji. W tym czasie nigdy nie doszło do żadnego poważnego incydentu naruszenia bezpieczeństwa z naszym udziałem. Nasza firma nigdy nie stanowiła i nigdy nie będzie stanowić jakiegokolwiek zagrożenia dla cyberbezpieczeństwa Szwecji. Wykluczenie Huawei nie sprawi, że szwedzkie sieci 5G staną się bezpieczniejsza, a istotnie ograniczy konkurencyjność i poziom innowacyjności.

Będziemy bacznie obserwować i analizować wpływ decyzji szwedzkiego Urzędu Poczty i Telekomunikacji na naszą działalność biznesową. W międzyczasie mamy nadzieję, że rząd szwedzki dokona oceny tej decyzji w duchu uczciwości i otwartego rynku. Będziemy szukać dalszych możliwości dialogu z odpowiednimi przedstawicielami władz i pozostaniemy do dyspozycji naszych klientów.