Kolejne dni przyniosły kolejny komunikat, odnoszący się do bieżącego stanu budowy sieci 5G przez operatora sieci T-Mobile. Dzięki postępom poczynionym w ciągu ostatnich kilku dni, klienci operatora mogą już korzystać z przeszło 3000 stacji bazowych, wspierających łączność nowej generacji.
T-Mobile i 5G na częstotliwości 2100 MHz, czyli o sieci, której miało nie być
Jako że uruchomienie stacji bazowej numer 3000 to okrągła rocznica, warto przypomnieć sobie pokrótce historię budowy sieci 5G przez T-Mobile. Ta, zgodnie z pierwotnym scenariuszem, miała wyglądać zgoła inaczej. Nikt jednak nie przewidział tego, co wydarzy się w kolejnych miesiącach 2020 roku.
Początkowo, działający w Polsce operatorzy zakładali, że uda im się wybudować sieć 5G od razu na docelowej częstotliwości 3,6 GHz. Do pewnego momentu, wszystko układało się po ich myśli. Niestety, z dnia na dzień sytuacja zmieniła się znacząco, nie tylko w kwestii ograniczeń wynikających z wprowadzonych przepisów sanitarnych.
Zmiany personalne w najważniejszych urzędach odpowiedzialnych za aukcję częstotliwości, a także wstrzymanie prac nad kluczową ustawą dotyczącą cyberbezpieczeństwa spowodowały, że nie udało się przeprowadzić aukcji częstotliwości w założonym terminie. Choć mamy już wrzesień 2021 roku, od strony legislacyjnej wciąż tkwimy w tym samym miejscu. Napięta sytuacja polityczna, związana z koniecznością podjęcia decyzji o wykluczeniu jednego z dostawców infrastruktury, to spory problem nie tylko dla rządu.
W takiej sytuacji, konieczna była zmiana strategii i działanie w oparciu o częstotliwości, którymi operatorzy dysponują już teraz. W przypadku T-Mobile, podobnie jak Orange i Play, podjęto decyzję o wykorzystaniu pasma współdzielonego z siecią 4G, na częstotliwości 2100 MHz. Dzięki temu, po uzyskaniu stosownych pozwoleń, można było ruszyć z budową sieci. Dokonane przez ten czas postępy, zwłaszcza w przypadku T-Mobile, mogą imponować.
Stacja 5G numer 3000 – gdzie się znajduje?
Operator sieci T-Mobile poinformował, że jubileuszowa stacja o numerze 3000, uruchomiona została w miejscowości Strubiny w gminie Zakroczym. Najwięcej, spośród ostatnich 150 stacji 5G zarządzanych przez T-Mobile, zlokalizowano w Częstochowie, Gdańsku, Gdyni, Kaliszu, Lublinie, Pile, Poznaniu, Strzelcach Opolskich, Swarzędzu, Szczecinie, Wałbrzychu, Wrocławiu i w Zielonej Górze.
5G w T-Mobile: aktualna mapa zasięgu [wrzesień 2021]
Dzięki ostatnim uruchomieniom, aktualna mapa zasięgu sieci 5G w T-Mobile prezentuje się następująco:
Gołym okiem dostrzec można, że z najbardziej rozbudowanej sieci mogą korzystać mieszkańcy aglomeracji Warszawskiej, Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego, Łodzi, Krakowa, Poznania i Gdańska.
Dla zainteresowanych, dokładniejsza mapa zasięgu dostępna jest na stronie internetowej T-Mobile.
Osobiście najbardziej ucieszyłem się z rozbudowy zasięgu na terenie województwa Podkarpackiego, gdzie mieszkam na co dzień. Czy w rzeczywistości będzie tak dobrze, jak na wirtualnej mapie? Mam zamiar przekonać się o tym już w najbliższych dniach.