T-Mobile 5G Rzeszów

T-Mobile na koniec 2020 roku: rozbudowa 5G, koniec 3G

W komunikacie o wynikach finansowych za 2020 rok, jaki niedawno opublikował operator sieci T-Mobile, znajdziemy garść ciekawych informacji o obecnej ofercie sieci i planach na przyszłość.

Pierwszy kwartał nowego roku to czas, w którym największe przedsiębiorstwa publikują wyniki osiągnięte w roku ubiegłym. Z obowiązku właśnie wywiązał się operator sieci T-Mobile, który poza suchymi danymi, przedstawił ciekawe informacje co do obecnej sytuacji i tego, co wydarzy się w najbliższych latach.

Ponad 6 milionów mieszkańców w Polski w zasięgu 5G

Jak czytamy w opublikowanym komunikacie, operator dysponuje już 1650 stacjami rozgłaszającymi sieć 5G na częstotliwości 2100 MHz, dzięki którym w zasięgu znalazło się 6,3 miliona mieszkańców Polski. Kolejne etapy rozwoju sieci zaplanowano na pierwsze miesiące 2021 roku.

Ciągła gotowość do dalszej rozbudowy

T-Mobile informuje, że mimo iż postępowanie mające na celu rozdysponowanie częstotliwości docelowych dla sieci 5G w dalszym ciągu nie wystartowało, utrzymuje ciągłą gotowość do rozpoczęcia budowy sieci, jak tylko poszczególne częstotliwości zostaną przyznane operatorom.

Postępowanie miało zostać zakończone jeszcze w 2020 roku, tymczasem, w wyniku utrudnień wywołanych pandemią oraz reorganizacji w Urzędzie Komunikacji Elektronicznej i Ministerstwie Cyfryzacji, w dalszym ciągu nie zostało zainicjowane. Jego wszczęcie nie jest możliwe do momentu opublikowania Ustawy o cyberbezpieczeństwie, która wyznaczy standardy budowy i zarządzania infrastrukturą, w tym ewentualne ograniczenia w wyborze dostawców.

Jeszcze więcej urządzeń

Operator pochwalił się również szerokim asortymentem urządzeń zgodnych z 5G. Jak czytamy, klienci mogą wybierać spośród 26 smartfonów i 2 routerów.

Koniec sieci 3G

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, T-Mobile przygotowuje się do wyłączenia sieci 3G i przeznaczenia uwolnionych częstotliwości pod sieć nowszej generacji w 2023 roku. Już teraz, VoLTE odpowiada za 20% ruchu głosowego w sieci, a w najbliższym czasie odsetek ten będzie dynamicznie rósł.

Przedstawione informacje wskazują dobitnie, jak istotnym celem jest dalsza rozbudowa 5G. Dzięki niej już wkrótce, stabilność połączenia i szybkość transmisji danych ulegnie znaczącej poprawie.