T-Mobile 5G
T-Mobile 5G

Czwórka w komplecie: T-Mobile udostępnia klientom sieć 5G

Po informacji o komercyjnym udostępnieniu 5G przez operatora sieci Play, jedynym operatorem infrastrukturalnym bez stosownej oferty pozostał T-Mobile. Nie musieliśmy długo czekać – stosowna zapowiedź właśnie pojawiła się na stronie operatora.

T-Mobile 5G: już od 9 czerwca

Plany T-Mobile odnośnie komercyjnego udostępnienia 5G przez długi czas pozostawały w sferze domysłów. Podobnie jak w przypadku Orange zastanawiano się, czy sieć poczeka do momentu rozstrzygnięcia aukcji częstotliwości i rozpocznie budowę 5G już na częstotliwości docelowej, czy zdecyduje się na technologię dynamicznego dzielenia pasma 2100 MHz.

Jako, że aukcja została odwołana a wszyscy pozostali operatorzy zdecydowali się nie czekać na jej wynik, decyzja wydawała się oczywista i właśnie została potwierdzona. Już 9 czerwca pierwsi klienci T-Mobile będą mogli korzystać z dobrodziejstw łączności 5G.

T-Mobile 5G Warszawa
T-Mobile 5G w Warszawie fot. T-Mobile

1600 stacji, 46 miast, 6 milionów osób

Pierwsza faza udostępniania 5G prezentuje się niezwykle ambitnie. Do końca czerwca bieżącego roku, dzięki uruchomieniu 1600 stacji bazowych, zasięgiem 5G objęty zostanie obszar zamieszkany przez 6 milionów osób w 46 miastach. Już 9 czerwca z siecią 5G będą mogli połączyć się mieszkańcy Warszawy i okolic, Łodzi, Krakowa, Poznania, Wrocławia, Płocka, Opola, Częstochowy, Rzeszowa, Bielska-Białej, Kielc oraz Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego.

LG V60
LG V60 fot. Miłosz Starzewski

By skorzystać z sieci 5G należy korzystać z jednej z ofert abonamentowych dla klientów indywidualnych oferowanych od września 2019 roku albo korzystać z taryfy dla firm MagentaBIZNES. Dostęp do 5G jest całkowicie bezpłatny, a dla abonentów firmowych szczególnie atrakcyjny – zniesione zostaną limity transmisji danych.

T-Mobile 5G Kraków
T-Mobile 5G w Krakowie fot. T-Mobile

Dostęp do 5G można uruchomić przez aplikację Mój T-Mobile, będzie również włączany automatycznie przy podpisaniu nowej umowy lub aneksu, o ile transakcja będzie obejmowała również telefon przystosowany do łączności 5G. W najbliższym czasie należy również spodziewać się ofert specjalnych, dedykowanych lepszemu wykorzystaniu możliwości sieci najnowszej generacji.

2 smartfony, 1 router

Największą wadą sieci 5G działającej w pasmie N1 (2100 MHz) jest problem z dostępnością kompatybilnych urządzeń. W przypadku magentowego operatora będą to, na początkowym etapie, dwa smartfony oraz jeden router:

  • Smartfon Xiaomi Mi 10 (z oprogramowaniem MIUI Global SW: 11.0.11 | 11.0.11.0(QJBEUXM)
  • Smartfon LG V60 (z oprogramowaniem V10e-EEA-XX)
  • Router ZTE MC801A (z oprogramowaniem TMOPLMC801AV1.0.0B07)

Na moment rozpoczęcia świadczenia usługi to bardzo skromna oferta. Należy się jednak spodziewać, że wraz z rozbudową sieci pojawi się więcej kompatybilnego sprzętu.

Xiaomi Mi 10
Xiaomi Mi 10 fot. Katarzyna Pura

Mapa zasięgu, więcej informacji

Dokładne mapy zasięgu nowej technologii oraz wszystkie niezbędne informacje na jej temat dostępne są na dedykowanej stronie internetowej prowadzonej przez operatora: www.5g-lab.pl. Wszystkich zainteresowanych zachęcamy do zapoznania się ze szczegółami.

T-Mobile 5G GOP
T-Mobile 5G w Górnośląskim Okręgu Przemysłowym fot. T-Mobile

„Jakość, którą kochasz” – oto dewiza, która przyświeca nam przy tworzeniu wszystkich rozwiązań dla naszych klientów. Nie inaczej jest w przypadku 5G. Chcemy oferować użytkownikom możliwość korzystania z usług wysokiej jakości, zapewniając świetną obsługę, która dostosowuje się do ich potrzeb, a przy tym – dać okazję do bycia pionierami innowacji – bez zbędnych formalności czy skomplikowanych mechanizmów.

Andreas Maierhofer, Prezes Zarządu T-Mobile Polska

Zachęcamy również do lektury naszego artykułu, w którym wyjaśniamy, z czym wiąże się zastosowanie technologii spectrum sharing na częstotliwości 2100 MHz.