Energia geotermalna będzie tańsza dzięki wiertłu plazmowemu (Źródło: youtube)
Energia geotermalna będzie tańsza dzięki wiertłu plazmowemu (Źródło: GA Drilling)

Chodzące wiertło plazmowe = tania energia geotermalna

Słowacka firma GA Drilling zademonstrowała nowe technologie, dzięki którym energia geotermalna stanie się tańsza. Chodzący system w połączeniu w połączeniu z elektrycznym palnikiem łukowym sięgną tam, gdzie nie docierały konwencjonalne wiertła.

Tańsza energia z niekonwencjonalnych źródeł

W związku z rosnącym zapotrzebowaniem ludzkości na energię i jednoczesnym dążeniu do zrównoważonego rozwoju, inżynierowie i naukowcy opracowują nietypowe, zaawansowane technologicznie rozwiązania pozwalające spełniać oba cele. Wśród energetycznych rewolucji swoje miejsce mogą znaleźć baterie powietrzne, generatory fotosyntezy, anteny solarne czy generatory cieplne. Do tego arsenału niedługo dołączy chodzące wiertło plazmowe słowackiej firmy GA Drilling, które ma przewrócić do góry nogami branżę energetyki geotermalnej.

Intensywne ciepło pod powierzchnią Ziemi to praktycznie niewyczerpane źródło czystej energii 24/7. Problem w tym, że najłatwiej dostępna jest na obszarach niestabilnych geologicznie w pobliżu wulkanów i dużej aktywności sejsmicznej. W dowolnym innym miejscu trzeba wiercić kilkanaście kilometrów twardej skały. Temperatura i ciśnienie związane z bardzo głębokim wierceniem mają tendencję do niszczenia nawet najwyższej jakości wierteł w krótkim czasie. Jest to więc bardzo kosztowny i czasochłonny proces, a energia geotermalna naprawdę wnosi znaczący wkład do sieci energetycznej tylko w miejscach takich jak Islandia, Salwador czy Nowa Zelandia. Nowe rozwiązanie GA Drilling ma wiele związanych z tym spraw ułatwić.

Plazmowe wiertło na „nogach” dotrze naprawdę głęboko

Firma GA opracowała dwie kluczowe technologie, które współpracują z istniejącą infrastrukturą i sprzętem wiertniczym. Pierwszym z nich jest chodzący system kotwic Anchorbit — rozwiązanie pozwalające na przesuwanie kołnierzy stabilizujących wiertło, zapobiegając wibracjom występującym podczas obsługi obracającego się sprzętu wiertniczego na końcu wielokilometrowego kabla. Pozwalają również na dociśnięcie dodatkowego ciężaru do bitu.

Druga technologia to Plasmabit — pulsacyjny system wiercenia plazmowego, który wykorzystuje obracający się elektryczny palnik łukowy do wysadzania skały zjonizowanym gazem o temperaturze 6000°C. Ponieważ jest to wiertło bezkontaktowe, zasadniczo nigdy nie powinno być potrzeby wyciągania i wymiany wiertła. Technologie te w połączeniu pozwolą na tańsze wykonywanie odwiertów nawet do 10 kilometrów w głąb Ziemi.

Firma pomyślnie przeprowadziła publiczną demonstrację systemów w Houston. Nie wiadomo jednak, kiedy zostanie ona oficjalnie wprowadzona na rynek.