Modułowy robot Mori3 składa się jak origami. Przyda się w kosmosie

Modułowy robot Mori3 (źródło: actu.epfl.ch)

Modułowy robot Mori3 (źródło: actu.epfl.ch)

System Mori3 został zaprojektowany z myślą o ciasnych statkach i stacjach kosmicznych. Modułowego robota można wykorzystać do tworzenia różnych typów urządzeń wedle potrzeby.

Roboty adaptujące się do sytuacji

Roboty mające ruszyć na podbój kosmosu mocno odbiegają od tego, do czego przyzwyczaiły nas widoki z fabryk i hal produkcyjnych. Podłużne stonogi spełnią się w eksploracji, trójnogi z Wojny Światów zajmą się konserwacją statków kosmicznych, a miękkie roboślimaki będą pracować blisko ludzi. Do tej wyjątkowej menażerii dołącza teraz wynalazek szwajcarskiego instytutu badawczego EPFL.

W ciasnych statkach kosmicznych lub stacjach kosmicznych zwykle nie ma miejsca na przechowywanie wielu urządzeń na każdy rodzaj zadania. Dlatego system Mori3 opracowany przez szwajcarski zespół można wykorzystać do tworzenia różnych typów urządzeń w zależności od potrzeb. System składa się z wielu płaskich trójkątnych modułów wyposażonych w elektronikę (taką jak silniki, akumulatory i czujniki) oraz mechaniczne mechanizmy sprzęgające. W procesie znanym jako siatkowanie wielokątów, grupy tych modułów można łączyć ze sobą wzdłuż krawędzi, tworząc jednego trójwymiarowego robota w kształcie wielokąta. Rozmiar i konfiguracja różnią się w zależności od zadania — konstrukcja może chodzić na czterech nogach, uformować ramię lub toczyć się jak piłka. Dodatkowo wiele takich urzadzeń może łączyć się ze sobą w razie potrzeby.

Elastyczne urządzenie ułatwi życie astronautom

Według naukowców, boty oparte na Mori3 są dobre w poruszaniu się o własnych siłach, interakcji z użytkownikami oraz manipulowaniu i transportowaniu przedmiotów. Oczekuje się, że ostatecznie będą mogły zostać wykorzystane do takich zadań, jak pomoc astronautom w statkach kosmicznych lub samodzielne wykonywanie zewnętrznych napraw.

Roboty wieloboczne i polimorficzne, które łączą się ze sobą, tworząc przegubowe struktury, mogą być skutecznie wykorzystywane do różnych zastosowań. Oczywiście robot ogólnego przeznaczenia, taki jak Mori3, będzie mniej skuteczny w niektórych obszarach niż te wyspecjalizowane. To powiedziawszy, największą zaletą Mori3 jest jego wszechstronność.

prof. Jamie Paik
Exit mobile version