Komórki nerwowe, neurony, mózg AI (źródło: Pixabay) https://pixabay.com/pl/illustrations/kom%c3%b3rki-nerwowe-neurony-2213009/
Komórki nerwowe, neurony, mózg (źródło: Pixabay) https://pixabay.com/pl/illustrations/kom%c3%b3rki-nerwowe-neurony-2213009/

„Tornado” pokona zakrzepicę żył mózgowych. Ultradźwięki znowu górą!

Badacze opracowali nową technologię zwalczania skrzepów krwi wewnątrz żył mózgu. Opiera się ona na tworzeniu „Tornado” z ultradźwięków. To może być szansa na szybsze i skuteczniejsze pokonanie zakrzepicy.

Zakrzepica typu CVST i możliwości jej zwalczania

Zakrzepica zatok żył mózgowych, czyli CVST, jest sytuacją, w której zator pojawia się wewnątrz żył mózgowych, blokując odprowadzanie krwi z mózgu, co bezpośrednio wpływa na jego niedotlenienie oraz szereg następstw z niego wynikających. Teraz naukowcy odnaleźli nową metodę, dzięki której możliwe będzie rozbijanie skrzepów krwi w mózgu.

Naukowcy z Uniwersytetu Stanowego Karoliny Północnej postanowili zastosować technikę wykorzystującą ultradźwięki wirowe, dzięki której możliwe będzie skuteczne rozbicie i wyeliminowanie powstałych skrzepów w przypadku wystąpienia u pacjenta CVST.

„Tornado” może zastąpić kiepską metodę pozbywania się skrzepów

Emitowana fala ultradźwiękowa ma charakter wirowy, co oznacza, że posiada helikalne czoło fali. Taka metoda umożliwia skuteczne, ale przede wszystkim szybkie rozbicie powstałych w żyłach mózgu skrzepów, które bezpośrednio wpływają na zwiększenie nacisku na naczynia krwionośne, co mogłoby spowodować krwotok w mózgu.

Tornado (źródło: NC STATE UNIVERSITY)
Tornado (źródło: NC STATE UNIVERSITY)

Dotychczas stosowane metody leczenia, wprowadzane u pacjentów cierpiących na CVST, polegają przede wszystkim na rozpuszczaniu powstałych skrzepów, jednak jest to proces długotrwały, w przeciwieństwie do metody Tornado, a także zawodny w około 20 do 40% przypadków.

CVST pojawia się coraz częściej u ludzi na całym świecie. To schorzenie dotyka także młodych osób, a m. in. w Wielkiej Brytanii zauważono również, że ten proces chorobowy zaczął pojawiać się jako forma powikłania po COVID-19. Dlatego też tak istotne jest odnalezienie skuteczniejszej niż rozpuszczanie metody zwalczania skrzepów, pojawiających się w żyłach mózgu.

Metoda Tornado, czyli jak wygląda rozbijanie skrzepów

Podstawowym elementem powstałego narzędzia jest niewielki przetwornik, mieszczący się wewnątrz cewnika, dzięki któremu możliwe jest utworzenie ultradźwiękowego Tornado. Testy wykazały, że tak opracowana metoda pozwala na skuteczne rozbicie skrzepu w ciągu pół godziny. Dla porównania, podczas stosowania tradycyjnej metody jego rozpuszczanie trwa minimum 15 godzin, a średnio 29.

Na ten moment Tornado zostało przetestowane metodą in vitro oraz na próbkach zwierzęcych żył, teraz badacze mają zamiar przeprowadzić kolejne testy na modelach zwierzęcych, a jeśli ich wyniki będą zadowalające, naukowcy rozpoczną badania kliniczne.