Wykorzystanie technologii w medycynie przynosi coraz to wybitniejsze odkrycia. Tym razem jest to mikroskopijny transmiter, który stosuje się jako implant wewnątrz oka pacjenta chorego na jaskrę. Może nawet pomóc w uratowaniu wzroku.
Osiągnięcia tego dokonali naukowcy z Uniwersystetu Purdue w stanie Indiana. Transmiter ten działa bezprzewodowo z częstotliwością 2,4 GHz i nie wymaga ładowania. Badacze uważają, że może być także używany do leczenia innych chorób, nawet raka.
Oko-liczności powstania
Jak powiedział Pedro Irazoqui, profesor bioinżynierii na tym Uniwersytecie:
Transmiter ten powstał po wynalezieniu technologii stymulacji wnętrza oka przez soczewki kontaktowe.
„It came about because we developed a technology that allowed us to stimulate the interior of the eye in a contact lens.”
Implant ma za zadanie przesyłać informacje o odczytach ciśnienia wewnątrz oka, gdyż to ono właśnie jest głównym powodem pogarszania się wzroku pacjentów z jaskrą. Naukowcy mogą użyć tych danych do szybkiego stwierdzenia, czy należy użyć napięcia elektrycznego do normalizacji ciśnienia.
Unaoczniony transmiter
Urządzenie to zostało stworzone z myślą o otrzymywaniu informacji zwrotnej w czasie rzeczywistym. Do jego wykonania użyto m.in. złota, krzemu i polimeru zwanego parylenem. Jak kontynuuje Irazoqui:
Bierzesz antybiotyki, ale nikt nie sprawdza, czy są efektywne. Tak naprawdę chcesz się dowiedzieć, jak ciało reaguje na nie w czasie rzeczywistym.
„You take antibiotics, but no one is measuring their effectiveness. What you really want to know is how the body is responding in real-time.”
Pozostaje jeszcze jedna kwestia – jak naukowcy stworzyli transmiter, którzy nie posiada baterii?
W skrócie, zamienia on fale radiowe na energię elektryczną za pomocą rezonansu magnetycznego w rezonatorze wnękowym. Jak wyjaśnia profesor, nikt nie chce nosić wielkich baterii.
Pełny, oryginalny opis urządzenia znajdziemy na stronie IEEE.