Aplikacja Turystyczny Lublin to niezbędnik każdego turysty odwiedzającego te strony. Znajdziemy w niej nie tylko najważniejsze informacje dotyczące aktualnych wydarzeń kulturalnych w okolicy, ale również odszukamy miejsce noclegowe czy też lokale gastronomiczne, w których można dobrze zjeść. Jednak to nie wszystko. Miasto właśnie dodało nową aktualizację, wzbogaconą o moduł rozszerzonej rzeczywistości. Teraz możemy zobaczyć budynki, których już nie ma.
Trójwymiarowe zabytki w aplikacji
Obiekty, które zostały poddane wirtualnej rekonstrukcji, to kościół pw. św. Michała Archanioła oraz wieża ciśnień z placu Wolności. Wprowadzenie tej aktualizacji wykonano przy użyciu technologii AR. Każdy turysta, chcący zobaczyć oba zabytki, potrzebuje tylko kamery smartfonu, dzięki której aplikacja generuje trójwymiarowy, wirtualny obraz i nakłada go na rzeczywiste otoczenie w trybie aparatu.
Nowa aplikacja Turystyczny Lublin to nie tylko garść praktycznych informacji, ale także odmienne spojrzenie na zwiedzanie Lublina. (…) Odkrywanie miejsc, które nie istnieją, intryguje i skłania do sięgania w głąb dziejów naszego miasta. Technologia rozszerzonej rzeczywistości pozwala na przywrócenie do życia obiektów dawnego krajobrazu Lublina, których dziś nie ma już w przestrzeni miasta.
Mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin
Co dokładnie widać dzięki aplikacji?
Pierwszy z zabytków widoczny dzięki zastosowaniu technologii AR to kościół św. Michała Archanioła. Uruchamiając aplikację, zobaczymy go w aż pięciu odsłonach – każda wizualizacja wykonana po kolejnych remontach. Dodatkową ciekawostką jest możliwość zwiedzania jej w środku.
Drugim obiektem jest wieża ciśnień. To charakterystyczny element Lublina, który niejednokrotnie mogliśmy zobaczyć na pocztówkach. Była częścią nowoczesnego systemu wodociągowego i miała formę neogotyckiej baszty. Aplikacja bardzo dokładnie pokazuje bryłę wieży ciśnień, pozwalając na obejrzenie jej ze wszystkich stron.
Miejsca, w których znajdują się wymienione budowle, zostały oznaczone w mapie aplikacji. Dodatkowo zainstalowano tablice informacyjne ze specjalnym trackerem, które po zeskanowaniu namierzają obszar, w którym zostanie zwizualizowany budynek. Każdy z zabytków można obserwować w skali lub też w rozmiarze rzeczywistym. Jest również możliwość obracania ich wokół własnej osi.
Aplikacja dostępna jest dla urządzeń mobilnych ze wspomaganiem AR Core.