TikTok (źródło: Pixabay)
TikTok (źródło: Pixabay)

Właściciele TikToka oszukiwali system. Szkolili sztuczną inteligencję na GPT firmy OpenAI

Twórcy TikToka naruszyli warunki korzystania z GPT, aby szkolić własny model sztucznej inteligencji. Z tego powodu OpenAI oraz Microsoft zawiesili konta firmy ByteDance. Opracowywana technologia mogłaby stanowić konkurencję dla obecnych narzędzi.

Właściciele TikToka tworzą model AI

Firma ByteDance to przedsiębiorstwo z Chin, które może pochwalić się portalem TikTok, mocno zyskującym na popularności w ciągu ostatnich kilku lat. Choć marka ta uznawana była za jednego z liderów sztucznej inteligencji, teraz okazuje się, że potajemnie korzysta z własności OpenAI, czyli firmy znanej z opracowania modelu GPT.

Twórcy TikToka tworzyli własny duży model językowy, który miał stać się konkurencją dla ChatGPT. Oznacza to, że ByteDance naruszyło warunki korzystania z usług ustalone przez właścicieli znanego bota. Wyraźnie zawarto w nich informację, iż powszechnie dostępnego GPT nie można używać do tworzenia jakichkolwiek innych modeli AI, które mogłyby w przyszłości konkurować z propozycjami OpenAI.

Choć ByteDance nie korzysta bezpośrednio z usług twórców ChatGPT, a Microsoftu, nie zmienia to faktu, iż polityka obu firm zakazuje tego rodzaju zabiegów. Jak donosi portal TheVerge, podczas opracowywania przez chińską markę modelu Project Seed używano interfejsu API OpenAI.

Zawieszenie konta i możliwe dalsze konsekwencje

Jak wynika z informacji, po ujawnieniu sprawy, OpenAI zawiesiło konto należące do marki ByteDance. Powodem było oczywiście naruszenie licencji udzielonej zarówno przez Microsoft w ramach platformy Azure, jak i twórców ChatGPT.

Rzecznik właścicieli popularnego bota zabrał głos w sprawie i, jak zaznaczył, wykorzystanie API było minimalne, jednak na czas wyjaśniania zaistniałej sytuacji konto należące do ByteDance zostało zawieszone. Jeśli podczas dochodzenia pojawią się przesłanki o większych naruszeniach zasad, OpenAI poprosi o wprowadzenie zmian lub zamknie konto chińskiej marki. Zawieszenia konta udzielił także Microsoft.