Rada i Parlament Unii Europejskiej zawarły porozumienie, którego celem jest zmniejszenie ilości odpadów opakowaniowych. Efektem ma być m.in. pozbycie się ze sklepów jednorazówek na owoce i warzywa. Zmiany dotkną także restauracje i udostępniane przez nie saszetki z cukrem czy miniaturowe pojemniki na sosy. Kiedy mogłyby wejść w życie te wstępne ustalenia?
Wstępne porozumienie i planowana redukcja odpadów
Parlament i Rada Unii Europejskiej osiągnęły wstępne porozumienie na temat ograniczenia plastikowych odpadów, stanowiących opakowania na żywność. Dokument ma charakter tymczasowy i nie został jeszcze formalnie przyjęty, musi więc zostać zatwierdzony przez obie instytucje.
Z udzielonych informacji wynika, że już za 6 lat ze sklepów będą musiały zniknąć jednorazowe worki na owoce i warzywa. Zmiany mają objąć również opakowania na żywność czy napoje. Podobna sytuacja dotyczy przypraw, takich jak cukier, sól, pieprz, miniaturowe sosy czy śmietanki, oferowane przez sektor gastronomiczny oraz turystyczny. Unia Europejska zabrała się także za pojemniki z kosmetykami, takimi jak szampony, żele pod prysznic czy balsamy, udostępniane gościom hoteli.
Przedsiębiorcy, którzy prowadzą sprzedaż dań na wynos, będą mieli obowiązek przyjęcia od klienta własnego opakowania, a także darmowego ulokowania w nich napojów i posiłków. Do 2029 roku natomiast państwa członkowskie zostały zobowiązane do selektywnej zbiórki jednorazowych butelek plastikowych oraz metalowych puszek na napoje w co najmniej 90%.
Powody do kolejnych ograniczeń w opakowaniach
Głównym powodem (a nawet potrzebą) nowych ustaleń jest nieustanne podnoszenie się ilości produkowanych odpadów. Pomimo rosnących wskaźników recyklingu, ilość powstających odpadów opakowaniowych wzrasta szybciej niż ta, która kierowana jest do recyklingu. Jak szacują organy Unii Europejskiej, w ciągu ostatnich 10 lat nastąpiło znaczne zwiększenie ilości odpadów opakowaniowych, sięgające do prawie 25%. Z obliczeń wynika, że jeśli żadne działania nie zostaną podjęte, do 2030 roku nastąpi wzrost o kolejne 19%.
Komisja Europejska wyliczyła, iż każdy z mieszkańców Unii Europejskiej odpowiedzialny jest za wygenerowanie 190 kilogramów odpadów opakowaniowych w ciągu roku. W ten sposób już w 2021 roku cała UE wytworzyła 84 miliony ton śmieci.