Air Force

AI za sterami F-16 kontra pilot US Air Force. Wydarzenie online już 18 sierpnia

Niedawno pisaliśmy, że za niecałe 12 miesięcy prawdziwy pilot Air Force zmierzy się z autonomicznym samolotem bojowym, kontrolowanym przez system sztucznej inteligencji. DARPA (Defense Advanced Research Projects Agency) przygotowuje się do trzeciej i ostatniej próby przed wielkim wydarzeniem, którą będziemy mogli oglądać online już 18 sierpnia tego roku.

Przyszłoroczny event nazwany jest AlphaDogfight i ma przynieść nowe odkrycia w dziedzinie implementacji AI do autonomicznych pojazdów. Jeśli chcemy zobaczyć nadchodzącą próbę, musimy się spieszyć – potrzebna jest rejestracja.

Film przedstawiający historię i cel nadchodzącego pojedynku / źródło: JHU – YouTube

Trochę inaczej

Poprzednia, druga próba działania algorytmów została przeprowadzona w styczniu 2020 roku. Tym razem, z oczywistych powodów, wydarzenie odbędzie się online. Od 18 do 20 sierpnia br. będziemy mogli oglądać event, który wyłoni zespół z najefektywniejszym algorytmem sterującym samolotem F-16. To on zmierzy się z pilotem US Air Force.

Misja ta jest częścią programu ACE (Air Combat Evolution), którego celem jest automatyzacja powietrznych starć. Prowadzi go Departament Obrony Stanów Zjednoczonych.

AI za sterami F-16 kontra pilot US Air Force. Wydarzenie online już 18 sierpnia
Samolot bojowy F-16 w 2008 roku / fot. Wikipedia

Zarówno poprzednia, jak i pierwsza próba, odbywały się na terenie laboratorium Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa. Algorytmy sztucznej inteligencji, które napędzały autonomiczne systemy sterujące, były dopiero w początkowej fazie rozwoju. Nie tym razem…

AIr Force

W pierwszym dniu zawodów, algorytmy 8 zespołów zmierzą się z tym stworzonym przez naukowców Uniwersytetu. Natomiast 19 sierpnia będzie pierwszym dniem, kiedy to systemy stworzone przez zespoły będą walczyły między sobą – oczywiście w symulacji.

Ostatniego dnia odbędzie się starcie 4 zwycięskich drużyn. AI zespołu, który wygra cały turniej, będzie miało szansę zmierzyć się z prawdziwym pilotem US Air Force, już nie w symulacji – właśnie za rok.

Relacja z poprzednich prób na APL / źródło: JHU – YouTube

Jak powiedział pułkownik Dan Javorsek:

Nieważne, czy człowiek, czy maszyna wygra ostateczny dogfight, misja ta ma na celu zwiększenie naszej ufności w sztuczną inteligencję. Jeśli zwycięskie AI zdobędzie szacunek pilota F-16, będziemy o krok bliżej w stronę osiągnięcia efektywnego zespołu człowieka z maszyną w przestrzeni powietrznej, na co stawiamy w programie ACE.

“Regardless of whether the human or machine wins the final dogfight, the AlphaDogfight Trials is all about increasing trust in AI. If the champion AI earns the respect of an F-16 pilot, we’ll have come one step closer to achieving effective human-machine teaming in air combat, which is the goal of the ACE program.”

Zainteresowanych rejestracją odsyłam tutaj. Osoby mieszkające poza USA muszą wypełnić wniosek do 11 sierpnia. Mimo tego, że wydarzenie odbywa się online, i tak należy przestrzegać amerykańskiego prawa.