ISS
ISS (źródło: Pixabay)

Usunięcie ISS z orbity może kosztować nawet miliard dolarów…

Koniec ISS jest już bliski. Wraz z końcem dekady Międzynarodowa Stacja Kosmiczna ma zakończyć swoją wieloletnią misję. Okazuje się, że sprowadzenie jej na Ziemię może kosztować nawet miliard dolarów. NASA nadal poszukuje odpowiedniej technologii, która zapobiegnie przeistoczeniu stacji w największy odpad dryfujący na orbicie.

Problematyczne unieszkodliwienie ISS

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS) po ponad 30 latach pracy ma zakończyć swoją misję. Termin ten przypada na 2030 rok. Zastąpić ma ją Starlab tworzony przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA). „Odejście na emeryturę” tak wieloletniego obiektu kosmicznego jest procesem trudnym, który może pochłonąć nawet miliard dolarów. Szacunki te zostały zaprezentowane przez Scientific American.

NASA przez kilka najbliższych miesięcy ma w planach rozważyć kilka propozycji umożliwiających skuteczne i bezpieczne zlikwidowanie ISS. Dla agencji istotnym jest, aby w procesie nie brały udziału rosyjskie rakiety Progress, które obecnie są odpowiedzialne za utrzymywanie stacji na odpowiedniej wysokości. Jak wynika z informacji, wykorzystanie tychże rakiet wymagałoby dokładnej koordynacji, co nie jest proste.

Wśród pomysłów NASA na zneutralizowanie ISS znalazło się m.in. wyniesienie stacji na orbitę, w taki sposób, aby opuściła ziemską atmosferę, co jednak spowodowałoby stworzenie kolejnego, ogromnego i niebezpiecznego kosmicznego odpadu. Dlatego też badacze pragną sprowadzić obiekt na Ziemię. Jak wynika z informacji, najbezpieczniejszą metodą byłoby ściągnięcie go do Oceanu Spokojnego, aby ewentualne szkody były jak najmniejsze.

Polski lot na ISS (źródło: POLSA)
Polski lot na ISS (źródło: POLSA)

Znaczenie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

ISS to niezwykle przydatny i funkcjonalny obiekt, który pozwala na obecność ludzi w kosmosie oraz prowadzenie licznych badań. Dotychczas przeprowadzono ich ponad 3300.

Polski astronauta Sławosz Uznański ma wybrać się na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Jego zadaniem będzie realizacja różnorodnych doświadczeń, zaproponowanych przez jednostki naukowe z naszego kraju. Wśród eksperymentów ma znaleźć się m.in. badanie nanomateriałów, biomarkerów czy dotyczące oceny skuteczności zwalczania komórek nowotworowych przy braku grawitacji. W planach jest także wysłanie do testów komputera przeznaczonego do pracy ze sztuczną inteligencją.

6 grudnia br. wybija 25 rocznica obecności ludzi na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Od tamtego dnia trwają nieprzerwane prace na jej pokładzie. Łącznie na ISS doświadczenia prowadziły 273 osoby, pochodzące z 21 krajów. Transmisja rozmowy na żywo z obecną załogą odbędzie się o 18:25 naszego czasu, w serwisie streamingowym NASA+ oraz telewizji NASA, aplikacji, na YouTube i w witrynie agencji.