Kosmos (źródło: Youtube)
Kosmos (źródło: Youtube)

Astronautki NASA upuściły torbę z narzędziami w kosmosie. Można ją zobaczyć przez lornetkę

Gdy myślimy o obiektach obserwowanych na nocnym niebie, zazwyczaj przychodzą nam na myśl gwiazdy, planety, mgławice, a nawet całe galaktyki. Jednak od niedawna wśród tych kosmicznych ciał znajduje się coś niezwykle zaskakującego – narzędziowa torba astronautów, która unosi się w przestrzeni kosmicznej wokół naszej planety. Skąd się tam znalazła?

Nietypowy przedmiot należący do NASA krąży wokół Ziemi

Otóż 2 listopada 2023 roku doszło do niecodziennej sytuacji, kiedy to astronautki NASA, Jasmin Moghbeli i Loral O’Hara, udały się na spacer kosmiczny poza Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) w celu wymiany jednego z 12 zespołów łożysk na lewym przegubie obrotowym, które umożliwiają śledzenie Słońca przez panele słoneczne i wytwarzanie energii elektrycznej. W trakcie tych działań, torba z narzędziami o wartości 150 tysięcy dolarów (około 606 tysięcy złotych) nagle wymknęła się z ich rąk i zaczęła samodzielnie krążyć wokół Ziemi. Moment ten dostrzeli kontrolerzy lotu znajdujący się Ziemi, poprzez kamery umieszczone na stacji. Jednak na reakcję było już za późno.

Oficjalnie znana jako „crew lock bag„, torba obecnie krąży wokół naszej planety tuż przed ISS, osiągając wizualną jasność (światło widzialne) na poziomie około 6 magnitudo. Oznacza to, że jest nieco mniej jasna niż lodowy gigant Uran, czyli siódma planeta od Słońca. W związku z tym, może ona być nieco słabo widoczna gołym okiem, ale miłośnicy astronomii powinni być w stanie dostrzec ją za pomocą lornetki.

Aby ją zobaczyć, musimy sprawdzić, kiedy będzie można dostrzec stację kosmiczną w najbliższych dniach (tabela poniżej). Torba powinna znajdować się dwóch do czterech minut przed stacją. Z czasem, gdy zacznie szybko opadać, prawdopodobnie ulegnie rozpadowi na wysokości około 70 mil (113 kilometrów) nad Ziemią.

ISS widoczne przeloty nad Polską (źródło: heavens-above.com)
Międzynarodowa Stacja Kosmiczna NASA — widoczne przeloty nad Polską (źródło: heavens-above.com)

Kosmiczne śmieci: co jeszcze krąży wokół Ziemi?

Torba z narzędziami dołącza do obszernej gamy sztucznych odpadów kosmicznych na orbicie wokół Ziemi, które obejmują fragmenty wahadłowców, rozbite satelity i inne narzędzia używane przez astronautów. Co więcej, nie jest to pierwsza torba narzędziowa, która znalazła się na orbicie.

W 2008 roku podobny przedmiot o masie 14 kg został utracony przez astronautkę NASA, Heide Stefanyshyn-Piper, podczas próby naprawy zaciętego mechanizmu na panelu słonecznym ISS. W środku znajdowały się: smarownice, worki na śmieci i skrobak. Po roku krążenia na orbicie całość spłonęła w atmosferze Ziemi.