Wizja budowy domów NASA na Księżycu (źródło: Icon)
Wizja budowy domów NASA na Księżycu (źródło: Icon)

NASA wybuduje domy na Księżycu do 2040 roku? Jest taki plan!

Ludzkie odwiedziny na Księżycu nie zdarzają się często – pierwszy raz noga człowieka stanęła na powierzchni naszego satelity ponad 50 lat temu. Prace nad kolejnymi lądowaniami trwają, ale to jednak nie wszystko. Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA) ma zamiar zbudować na Księżycu domy, które staną się miejscem do długoterminowego przebywania na ziemskim satelicie.

Podboje Księżyca i plany na najbliższe dekady

Agencja NASA kontynuuje swoją misję, znaną pod nazwą Artemis. Jej celem jest wysłanie pierwszej załogi na Księżyc około 2025 roku. Z uwagi na chęci prowadzenia dłuższych badań, naukowcy mają zamiar stworzyć na powierzchni ziemskiego satelity stację kosmiczną, a także domy.

Plan na zbudowanie tych ciekawych budynków otrzymał nazwę Olympus, a za termin jego wykonania oszacowano 2040 rok. Podstawą powstania domów księżycowych ma stać się technologia wykorzystująca druk 3D firmy Icon. Naukowcy dążą do tego, aby nie było potrzeby zabrania ze sobą materiałów, a „jedynie” drukarki, która w większości wykorzysta substancje dostępne na miejscu.

NASA planuje drukować domy na ziemskim satelicie

Urządzenia, które udają się w kosmos, zawsze projektowane i tworzone są zgodnie z potrzebami i wymaganiami, jakie sprzęt napotka poza Ziemią. Tym razem NASA ma jednak zamiar rozpocząć od ulokowania wybranej drukarki marki Icon wewnątrz komory testowej, aby sprawdzić wpływ promieniowania, próżni i ekstremalnych temperatur na jej działanie i formę.

Podstawą domów ma stać się gleba księżycowa, jednak nieznane są informacje na temat trwałości w ten sposób produkowanych budynków. Co więcej, pył, nazywany glebą, jest substancją ścierną, która na dłuższą metę mogłaby stać się przyczyną uszkodzenia maszyn budowlanych, w tym drukarki 3D. Dlatego najbliższe lata badań będą kluczowe dla powodzenia tej misji.

Współpraca NASA oraz Icon została nawiązana już w 2020 roku, kiedy to agencja wsparła firmę w badaniach nad drukowaniem struktur poza orbitą okołoziemską. Dwa lata później obie strony podpisały kontrakt na budowę siedlisk i lądowisk dla rakiet, których wartość sięga 60 milionów dolarów.

Plany budynków cywilnych na Księżycu to jednak kolejna zmiana i innowacyjna możliwość w podboju ziemskiego satelity.