Korki drogowe (źródło: Pixabay)
Korki drogowe (źródło: Pixabay)

Google pomaga podejmować decyzje o lokalizacji sygnalizacji świetlnej w miastach

Technologiczny gigant rozwija swoje pomysły, które pozwalają na wdrażanie zrównoważonego rozwoju do naszej codzienności. Google skupia się nie tylko na transporcie, ale również energetycznych rozwiązaniach. W jaki sposób może wspomóc w ograniczeniu zmian klimatu?

Optymalizacja sygnalizacji świetlnej

Google rozpowszecnia projekt Zielone Światło, a więc sposób ulepszenia transportu, który został oparty o sztuczną inteligencję. Jego zadaniem jest wspomaganie inżynierów odpowiedzialnych za tworzenie infrastruktury miejskiej w optymalnym tworzeniu sygnalizacji świetlnej, która pojawia się na skrzyżowaniach. System odpowiedzialny jest nie tylko za przepływ ruchu na ulicach, ale także zaplanowanie ograniczenia emitowanych zanieczyszczeń.

Rozwiązanie, które ogranicza liczbę przystanków na czerwonych światłach, staje się właśnie podstawą aktualizacji już istniejącej infrastruktury w 12 miastach świata. Zadaniem Zielonego Światła ma być zaoszczędzenie paliwa kierowców, a co za tym idzie ograniczenie zanieczyszczeń trafiających do powietrza. Program ten może zredukować obecną emisję na skrzyżowaniach nawet o 10%.

Wśród miast, które korzystają już z technologii Zielonego Światła pojawił się Hamburg, Manchester, Budapeszt, a także Haifa, Bangalore, Kolkata, Abu Dhabi, Hyderabad, Bali, Jakarta oraz Rio de Janeiro i Seattle.

Rozwój inteligentnego systemu wyznaczania oszczędnych tras

Google wspomaga również kierowców poprzez oszczędne wyznaczanie tras. Opcja ta jest już dostępna w USA, Kanadzie, Europie i Egipcie, natomiast wprowadzana jest do Indii oraz Indonezji. Trasy o oszczędnym zużyciu paliwa wyznaczane są w oparciu o algorytmy sztucznej inteligencji, które w swoich obliczeniach biorą pod uwagę parametry takie, jak liczba wzniesień, natężenie ruchu czy stały poziom dopuszczalnych prędkości.

Technologiczny gigant pochylił się również nad problematyką samochodów elektrycznych, które coraz częściej pojawiają się na drogach na całym świecie. Jednym z narzędzi wspomagających kierowców elektryków jest eksplorator zasięgu akumulatorów. Rozwiązanie to pozwala na oszacowaniu miejsca, do jakiego dany pojazd może dojechać przy obecnym poziomie naładowania. System pozwala także na przybliżone obliczenie opłat wymaganych w danej trasie.

(źródło: Google)
(źródło: Google)

Minimalizacja smug kondensacyjnych

Google opracował również system, którego zadaniem jest zmniejszenie smug kondensacyjnych występujących na niebie, tworzących się za samolotami. Powstawanie tych białych linii na niebie da się przewidzieć, a także je ograniczyć.

W ten sposób, w ramach współpracy technologicznego giganta z American Airlines oraz Breakthrough Energy, zmniejszono liczbę smug o 54%. Sprawdzony w praktyce system stanie się teraz również metodą wykorzystywaną przez EUROControl, czyli Europejską Organizację ds. Bezpieczeństwa Żeglugi Powietrznej.

Google w trosce o energetykę

Gigant ma zamiar zaktualizować wyszukiwarkę, aby użytkownicy mogli w łatwiejszy sposób dowiadywać się o kwestiach dotyczących efektywności energetycznej. Rozwiązaniem przedsiębiorstwa jest narzędzie Tapestry, będące projektem Alphabet, które zostało oparte o sztuczną inteligencję. Jego zadaniem jest mapowanie i planowanie sieci, w tym modelowanie procesu wygaszania elektrowni węglowych, a także wpływu ekstremalnych sytuacji atmosferycznych na odnawialne źródła energii.

Plany giganta objęły także znaną platformę. Google Earth zyskało nową funkcję, które wspomoże projektantów w planowaniu dużych instalacji fotowoltaicznych, uczestniczących w produkcji prądu i jednocześnie ograniczaniu emisji szkodliwych związków, pochodzących m. in. ze spalania paliw stałych.