Budynek Fujitsubo wydrukowany w 3D (źródło: Serendix)
Budynek Fujitsubo wydrukowany w 3D (źródło: Serendix)

Ten wydrukowany w 3D dom jest tani i powstaje w 45 godzin

Jedna z japońskich firm zajmuje się drukowaniem domów w 3D. Budynek Serendix50 może powstać w zaledwie 45 godzin, jest odporny na ogień, wodę, a także trzęsienia ziemi. Wśród pomieszczeń można znaleźć kuchnię, łazienkę, otwarty salon oraz kuchnię.

Technologie rozwiązaniem na szybkie powstawanie domu

Budowa domu staje się z każdym rokiem coraz droższa, dlatego też poszukiwane są inne rozwiązania, które nie zmuszają do brania kredytu na prawie całe życie. Jedną z metod, która powoli staje się popularna, jest wydrukowanie domu w 3D.

Japońska firma, znana pod nazwą Serendix, podjęła się wyzwania. Jej technologie pozwalają na wydrukowanie w 3D domów z betonu, których powierzchnie sięgają 50 metrów kwadratowych. Rozwiązanie to pozwala na stworzenie domu dość niskim kosztem.

Budynek Sphere wydrukowany w 3D (źródło: Serendix)
Budynek Sphere wydrukowany w 3D (źródło: Serendix)

Autorem tej ciekawej innowacji jest architekt Masayuki Sono, który już od kilku lat stara się dopracować swój pomysł i wdrożyć go w życie, a jednym z dowodów na ten fakt jest wygrana w konkursie NASA. Sono w zeszłym roku wypuścił już na rynek pierwszy, niezwykle mały domek wydrukowany w 3D, którego powierzchnia równa się 10 metrom kwadratowym. Sphere spotkał się z prawdziwym zainteresowaniem, gdyż budowla ta mogła zostać wykonana bardzo szybko, a także charakteryzowała się wysoką odpornością, w tym na pojawiające się na terenie Japonii trzęsienia ziemi.

Tanie domy wydrukowane w 3D

Technologia drukowania domu w 3D firmy Serendix trwa zaledwie 45 godzin, a do jego utworzenia wystarczy jedna drukarka. Japońskie normy budowlane są bardzo rygorystyczne, jednak ten dom spełnia każdą z nich, pomimo wysokiej szybkości powstawania. Powstały budynek jest odporny na pożary, wodę oraz trzęsienia ziemi. Jedynym ograniczeniem tworzenia tego domu jest teren, gdyż budowla przeznaczona jest raczej na tereny wiejskie, aniżeli należące do dużych miast.

Dom Serendix50, wykonany w technologii drukowania 3D kosztuje 35 tysięcy euro, co oznacza, że jest przeciętnie tańszy o 90% w porównaniu do tradycyjnie budowanych. W budynku tym znajdzie się sypialnia, łazienka, salon oraz kuchnia. Na ten moment firma jest w stanie wyprodukować 250 domów w ciągu każdego roku, jednak przedsiębiorstwo ma zamiar powiększyć swój arsenał drukarek o 12 maszyn, dzięki czemu liczba tworzonych domów będzie mogła wzrosnąć do 850 budynków rocznie.