Ból brzucha
Ból brzucha (źródło: Pixabay)

Inteligentna pigułka wyśledzi problemy z jelitami

Naukowcy opracowali inteligentną pigułkę o rozmiarze jagody, która będzie w stanie ułatwić diagnostykę chorób jelit. Wystarczy, że pacjent połknie to niewielkie urządzenie, a technologia automatycznie wykryje kluczowe cząsteczki biologiczne, lokalizując problem.

Ulepszony prototyp do diganostyki

Zespół naukowców z MIT, Uniwersytetu Bostońskiego, Brigham and Women’s Hospital w Bostonie, Uniwersytetu w Chicago oraz Analog Devices przeprowadził nowe badanie. Inteligenta pigułka, której projekt rozpoczęto w 2018 roku, została ulepszona. Obecna wersja przybrała 1/6 początkowego rozmiaru prototypu, sprawiając, że jest możliwa do połknięcia i zgodna z rynkowymi przepisami.

Urządzenie może wykrywać kluczowe cząsteczki biologiczne, wśród których można wspomnieć tlenek azotu oraz produkty uboczne z wytworzenia siarkowodoru. Występowanie tych substancji w jelitach jest wyraźnym sygnałem dla zdiagnozowania stanu zapalnego tego istotnego organu.

Inteligentna pigułka (źródło: MIT)
Inteligentna pigułka (źródło: MIT)

Inteligentna pigułka rozpoznaje choroby jelit

Dotychczas stosowane metody diagnostyczne, pozwalające na wykrycie chorób jelit, zazwyczaj są inwazyjne. Wśród takich technik można wspomnieć o kolonoskopii czy endoskopii. Co więcej, metody te nie są w stanie w czasie rzeczywistym wykrywać cząstek biologicznych, będącym źródłem problemów, przez wzgląd na krótkotrwały charakter badania.

Inteligentna pigułka została już przetestowana na świniach. Urządzenie to zawiera żywe bakterie, zaawansowane elementy elektroniczne oraz niewielką baterię. Zasada działania jest naprawdę ciekawa. Gdy bakterie wykryją wystąpienie cząsteczek biologicznych, stanowiących formę biomarkera, zaczynają świecić. Emitowane światło zamienia się w sygnał bezprzewodowy, pozwalający na przesył informacji przez ciało do urządzenia mobilnego lub komputera w czasie rzeczywistym.

Wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie Nature w dniu 10 sierpnia 2023 roku. Poprzednia, prototypowa wersja pojawiła się natomiast w 2018 roku i jej opracowanie pojawiło się na łamach Science.

Opracowywane technologie mają w przyszłości pomóc w diagnostyce problemów związanych z jelitami, również w postaci choroby Leśniowskiego-Crohna i innego typu zapaleń jelit, które dotyka około 7 milionów ludzi na całym świecie.