Inteligentna tkanina (Źródło: flinders)
Inteligentna tkanina (Źródło: flinders)

Inteligentna tkanina pokryta płynnym metalem regeneruje się i zabija bakterie

Międzynarodowy zespół naukowców stworzył nadającą się do noszenia tkaninę, która sama się naprawia, jest antybakteryjna i może monitorować rytm serca.

Supermateriały działają cuda

Inteligentne materiały zmieniające kolor, ubrania cieplejsze niż niedźwiedzie futro czy niezniszczalna tkanina to już nie wymysły pisarzy science fiction, czy twórców komiksów superbohaterskich, ale owoce ciężkiej pracy naukowców i inżynierów. Do katalogu supermateriałów dołącza teraz tkanina pokryta płynnym metalem, zdolna do regeneracji, przewodząca prąd i zabijająca bakterie, stworzona przez naukowców z USA, Australii i Korei Południowej.

Nowy materiał to w uproszczeniu tkanina zanurzona w cząstkach ciekłego metalu (LM). Cząstki LM mają wiele zalet: wysoką przewodność cieplną i elektryczną, niską toksyczność i właściwości przeciwdrobnoustrojowe. Ciekłe metale na bazie galu, które naukowcy wykorzystali w ramach tego badania, pozostają w stanie ciekłym w temperaturze pokojowej, co oznacza, że w przeciwieństwie do metali stałych można je formować na powierzchniach w niekonwencjonalny sposób.

Dzięki takiej pokrywie, pory tkaniny nie zostały zatkane. Dodanie większej liczby warstw cząstek LM sprawiło, że tkanina była bardziej przewodząca, a ścieżki zachowywały przewodnictwo nawet po przecięciu tkaniny.

Wzory przewodzące autonomicznie goją się po przecięciu, tworząc nowe ścieżki przewodzące wzdłuż krawędzi nacięcia, zapewniając funkcję samonaprawiania, która sprawia, że te tekstylia są przydatne jako interkonektory obwodów, grzejniki Joule’a i elastyczne elektrody do pomiaru sygnałów EKG.

Vi Thanh Truong, cżłonkini zespołu badawczego

Wszechstronna tkanina — leczy się, zabija bakterie i diagnozuje

Tkanina została wykorzystana przez naukowców do wykonania elektrod i monitorowania rytmu serca, sprawdzając się w tej roli świetnie. Ponadto tkanina chroniła otoczenie przed Pseudomonas aeruginosa i Staphylococcus aureus, dwoma powszechnymi bakteriami odpowiedzialnymi za wywoływanie zakażeń szpitalnych i znanymi ze swojej oporności na antybiotyki.

Naukowcy odkryli, że im więcej powłok miała tkanina, tym lepszy był efekty antybakteryjny. Naukowcy twierdzą, że wszechstronność ich unikalnej tkaniny sprawia, że idealnie nadaje się do stosowania w warunkach szpitalnych do tworzenia antybakteryjnych prześcieradeł i odzieży dla pacjentów, które mogą zapobiegać infekcjom, a także monitorować serce pacjenta.

Więcej o cudownym materiale można dowiedzieć się z oficjalnej publikacji naukowej zespołu.