Screendress (żródło: Anouk Wipprecht)
Screendress (żródło: Anouk Wipprecht)

Sukienka 3D, którą można… sterować siłą umysłu!

Kiedykolwiek zastanawiałeś się, co by było, gdybyś mógł „wyświetlić” swoje myśli? Holenderska projektantka FashionTech, Anouk Wipprecht, postanowiła wprowadzić nas w świat, gdzie moda komunikuje się z umysłem. Jej poprzednie projekty to sukienka-pająk, która chroniła osobistą przestrzeń osoby ją noszącej, oraz sukienka-klatka, która emituje jeden milion woltów elektryczności.

Rewolucyjna sukienka ScreenDress

Dzieło projektantki zostało zaprezentowane podczas Festiwalu Ars Electronica w dniach 6-11 września w Linz w Austrii. Sukienka, nazwana ScreenDress, została zaprojektowana za pomocą oprogramowania PTC’s Onshape i wyprodukowana przy użyciu technologii MJF 5420W firmy HP oraz nowego materiału HP HR 3D PA12 W. Ten nowy rodzaj nylonu jest idealny dla części produkcyjnych o jakości inżynieryjnej.

Ten element garderoby potrafi w czasie rzeczywistym ocenić, jakiego obciążenia doświadcza aktualnie mózg użytkownika. „Obciążenie poznawcze” opisuje ilość informacji, które nasza pamięć robocza jest w stanie przetwarzać w danym momencie. Wyobraźcie sobie sytuację, gdybyście mogli pokazać światu zewnętrznemu Wasze aktualne myśli.

Wysoki poziom stresu, zmęczenie czy frustracja mogą być wynikiem nadmiernego obciążenia poznawczego. ScreenDress pokazuje, jak mózg reaguje na różne sytuacje.

Technologia w modzie

Ta futurystyczna sukienka ma wbudowane ekrany, które reagują na sygnały z neuronów osoby, która ją nosi. Są one odbierane za pomocą nowoczesnego czujnika EEG (zestawu słuchawkowego BCI o nazwie Unicorn Headband), tworzącego noszony interfejs mózg-komputer, który korzystając z uczenia maszynowego, określa umysłowe obciążenie użytkownika.

Anouk Wipprecht współpracowała również z firmą NeuroTech g.tec w celu opracowania specjalnej opaski z oprogramowaniem. Dlatego, zanim urządzenie zacznie szacować obciążenie umysłowe, jest dostosowywane do każdego użytkownika podczas dwuminutowej sesji treningowej w momencie jego pierwszego zakładania. W miarę wzrostu natłoku myśli, tęczówka i źrenica każdego „oka” rozszerzają się coraz bardziej.

To przełomowe połączenie technologii i estetyki pokazuje, że przyszłość mody może być równie fascynująca, co nasza zdolność do opracowywania innowacji.