suknia ślubna drukowana 3D
suknia ślubna drukowana 3D

Suknie ślubne przyszłości już dzisiaj: cud druku 3D

Wyobrażałeś sobie kiedyś pannę młodą w sukni z drukarki? To może brzmieć dość nierealnie, ale takie rozwiązanie jest już rzeczywistością. Izraelska projektantka, Ada Hefetz, wprowadziła na rynek unikatową linię sukien ślubnych wykonanych dzięki zastosowaniu druku 3D. Na tę kolekcję składają się trzy modele, które łączą w sobie tradycyjny design z nowoczesnymi technologiami.

Połączenie tradycji i innowacji

Orędowniczka szyku inspirowanego stylem vintage, znana jest z projektowania ekskluzywnych ubrań i sukien ślubnych. Teraz, po raz pierwszy, zastosowała nowoczesną technologię druku, przesuwając granice projektowania w świecie mody jeszcze dalej.

Jak mówi sama projektantka, nie byłaby w stanie osiągnąć tak skomplikowanych, geometrycznych wzorów bez technologii Stratasys 3DFashion. Umożliwia ona tworzenie nowych form za pomocą wzorów matematycznych i bezpośrednie drukowanie ich na tkaninie, zapewniając idealne odwzorowanie.

Suknie ślubne przyszłości już dzisiaj: cud druku 3D
Suknia ślubna drukowana 3D (źródło: BusinessWire, Youtube)

Technologia w modzie

Druk 3D umożliwia tworzenie projektów w krótszym czasie i po niższych kosztach w porównaniu do tradycyjnych metod. W tym konkretnym przypadku, przełom nadszedł podczas pandemii COVID, kiedy większość osób pracujących stacjonarnie musiała zamknąć swoje studia. Ten okres wpłynął na to, że twórczyni sukni zaczęła szukać innych możliwości.

Po konsultacjach z ekspertami, decyzja zapadła – drukarka TechStyle marki Stratasys stała się narzędziem, które pozwoliło wprowadzić wizje w życie. Wyniki, które udało jej się osiągnąć, przekroczyły oczekiwania, co skłoniło ją do dalszych decyzji, że technologia 3D znajdzie zastosowanie we wszystkich przyszłych kolekcjach.

Suknie ślubne przyszłości już dzisiaj: cud druku 3D
Wzór tkaniny (źródło: BusinessWire, Youtube)

Technologia PolyJet 3D umożliwia pracę bezpośrednio na tkaninie w ponad 500000 kolorach z różnymi stopniami elastyczności, symulując różne tekstury i wykończenia. W tym konkretnym projekcie wykorzystano przezroczystą żywicę VeroVivid jako materiał produkcyjny.

Skomplikowany wzór „Kwiatu Życia„, składający się z nakładających się na siebie kręgów tworzących kwiaty, został połączony z projektem lilii, symbolizującej związek pomiędzy dwoma osobami i cykl życia.

Nie ma wątpliwości, że druk 3D zrewolucjonizował wiele dziedzin życia. Ostatnio pisaliśmy o projekcie, w którym dzięki niemu możliwe stało się zrekonstruowanie amputowanych kończyn w wyniku wojny na Ukrainie.