dron

Drony zajmą się usuwaniem gniazd szkodników

Firmy, zajmujące się dezynsekcją, nie mają łatwego zadania, wszak wiele owadów może być niebezpiecznych dla człowieka. Jak więc zwiększyć efektywność i bezpieczeństwo takiej pracy? Odpowiedź jest bardzo prosta: wyposażyć się w drona.

Ten dron-odkurzacz pozbędzie się gniazda os

Według statystyk każdego roku od 10 do 20 osób traci życie podczas usuwania gniazd os. Trucizna tych owadów może być wyjątkowo niebezpieczna dla ludzi, a więc nic dziwnego, że firmy, zajmujące się ich usuwaniem, starają się zaprzęgnąć w swoje szeregi robotycznych pomocników.

Duskin Co, firma wywodząca się z japońskiej miejscowości Suita, leżącej w prefekturze Osaka, zaprezentowała przykład wykorzystania specjalnie przygotowanego drona w procesie zwalczania gniazda os. Urządzenie co prawda nie jest niesamowicie skomplikowane, gdyż składa się z drona z niewielkim odkurzaczem, lecz z pewnością zwiększa bezpieczeństwo pracowników.

Dzięki wykorzystaniu drona, czynność usunięcia gniazda może zostać przeprowadzona z bezpiecznej odległości, znacznie zmniejszając ryzyko ataku szkodników. Zamiast skupiać się na stojącym kilkadziesiąt metrów dalej człowieku, osy całą swoją uwagę skupiają wyłącznie na urządzeniu, wobec którego są niemal kompletnie bezbronne.

Specjaliści z Duskin tłumaczą, że w sytuacji zagrożenia osy wydzielają feromony, działające jak alarm i zachęcającą resztę gniazda do ataku. W sytuacji, gdy „atakującym” jest dron-eksterminator, pozostałe osobniki są zwabiane prosto w zamontowany na nim odkurzacz.

Usunięcie sporego gniazda o średnicy około 35 centymetrów z pomocą wspomnianego urządzenia zajęło japońskiej firmie około dwie godziny. W tym czasie dron skutecznie uwięził ponad 100 os, wliczając w to królową gniazda. Jego wykorzystanie zapewniło nie tylko większe bezpieczeństwo, ale również łatwiejsze usunięcie gniazda zlokalizowanego w trudno dostępnym miejscu (w tym przypadku, na dachu dwupiętrowego magazynu).

Firma Duskin zapewnia, że planuje rozszerzyć dostępność usługi usuwania os za pomocą drona na całą Japonię. Jest to szczególnie ważne ze względu na rozprzestrzenianie się w tym kraju inwazyjnych gatunków tych owadów.

Osiedlają się one zazwyczaj w znacznie wyżej położonych miejscach niż osy występujące w Japonii naturalnie. Parafrazując klasyka, drony będą miały śmigła pełne roboty. ?