Dron Airobotics (Źródło:Airobotics)
Dron Airobotics (Źródło:Airobotics)

Drony do walki z przestępczością wykrywają strzały

Amerykański producent rozwiązań do walki z przestępczością i izraelska firma tworząca bezzałogowe pojazdy latające nawiązali współpracę. Zgodnie z umową między stronami, izraelska policja ma wkrótce zostać wyposażona w autonomiczne drony z czujnikami akustycznymi, wykrywającymi strzały z broni.

Drony rodem z science fiction

Airobotics Ltd to producent autonomicznych pojazdów latających UAV, platform dokujących oraz oprogramowania do obróbki zebranych danych. Drony izraelskiej spółki wykorzystywane są przede wszystkim w celach inspekcyjnych, zarządczych oraz w zwiększaniu bezpieczeństwa zakładów przemysłowych i górniczych. Pojazdy latające, wyposażone w kamery i czujniki, dopasowane do potrzeb mogą, kontrolować przebieg produkcji, stan zapasów, usprawniać logistykę oraz pilnować bram i ogrodzeń, znacząco zwiększając bezpieczeństwo zakładu.

Najnowszy projekt Airobotics dotyczy współpracy z amerykańskim dostawcą technologii bezpieczeństwa ShotSpotter. Firma ta oferuje rozwiązania skutecznego egzekwowania prawa, wykrywania i reagowania na przestępstwa. Sztandarowym produktem oferowanym przez ShotSpotter są systemy do wykrywania strzałów z broni i reagowania na zagrożenie. Oprócz czujników i kamer ostrzegających o zagrożeniu firma oferuje również oprogramowanie do zarządzania oferowanymi produktami.   

Owocem współpracy dwóch firm będzie system czujników akustycznych rozsiany po miastach Izraela wraz ze współpracującymi z nimi dronami i stosownym oprogramowaniem. Czujniki – po wykryciu i zlokalizowaniu źródła dźwięków – pokierują automatycznie drony na miejsce zdarzenia.

Tam ich zadaniem będzie rejestracja przebiegu sytuacji i ocena zagrożenia oraz wzywanie na pomoc odpowiednich służb. Tym samym czujniki i drony mają zwiększyć bezpieczeństwo izraelskich miast.

Drony od Airobotics w akcji

Robotyzacja przejmuje kolejny aspekt życia publicznego

Niewątpliwą zaletą oferowanych przez obie firmy rozwiązań jest możliwość strzeżenia porządku i wykonywania zadań 24 godziny na dobę przy znaczącym zmniejszeniu czasu oczekiwania na reakcję służb oraz niższym koszcie operacji. Służby pożądkowe nie będą musiały wynajmować drogich helikopterów i szeroko rozprowadzać swoich patroli – będą one wysyłane dokładnie tam, gdzie trzeba w odpowiednim czasie.

Drony Airobotics mogą operować w trudnych warunkach i nie wymagają częstych napraw i obsługi – stacje dokujące oferują ładowanie i podstawowy serwis drona bez udziału człowieka. Czy to jednak wystarczy, by wyeliminować zagrożenie całkowicie?

Jak dotąd ShotSpotter i jego systemy zainstalowane w kilkudziesięciu miastach świętują umiarkowane sukcesy. Czas pokaże, czy dodane do systemów drony poprawią sytuację.