Asystent Google
fot. Unsplash.com

Nowa wersja standardu HDMI ucieszy nabywców telewizorów bez HDR10+

Wersje standardów HDMI wkrótce ogarnie jeszcze większy chaos. Producenci tańszych telewizorów będą mogli zacząć stosować HDMI 2.1a, będące rozszerzeniem istniejącego już standardu. Co nowego w tej wersji i kto skorzysta z jej dobrodziejstw?

HDMI 2.1a, czyli HDR po taniości

Standard HDR10 jest dziś niesamowicie powszechny, lecz ma on swoje wady. Jedną z nich jest przepalanie obrazu, spowodowane niedostosowaniem ustawień obrazu do technicznych możliwości matrycy urządzenia. Powoduje to niejednokrotnie gorszą jakość wyświetlanego obrazu niż w przypadku SDR.

Udoskonalone standardy HDR10+ oraz Dolby Vision są pozbawione tego problemu, lecz HDR10 wciąż jest stosowany na szeroką skalę w tańszych urządzeniach. Z myślą o ich użytkownikach, HDMI Licencing Administrator ogłosił udostępnienie HDMI 2.1a. Nowa wersja przynosi obsługę funkcji nazwanej Source Based Tone Mapping.

Wspomniane rozwiązanie ma naprawić opisywane wyżej problemy z przepaleniami. Jak zapewnia podmiot odpowiedzialny za licencjonowanie standardu, SBTM umożliwia przesyłanie sygnału wideo, który w pełni wykorzysta możliwości HDR wyświetlacza, dostosowując jego ustawienia do technicznych możliwości wyświetlacza.

SBTM w standardzie HDMI 2.1a
fot. HDMI Licencing Administrator

Co ważne, HDMI 2.1a nie jest stricte nową wersją technologii HDMI, a jedynie aktualizacją istniejącej wersji 2.1, dostępnej w wielu urządzeniach obecnych na rynku. Oznacza to, że SBTM może być dodane do dowolnego telewizora, monitora lub innego sprzętu, który już obsługuje HDMI 2.1. Wymaga to jedynie wypuszczenia przez producenta stosownej aktualizacji oprogramowania.

Nie oznacza to oczywiście, że takowa pojawi się na wszystkich sprzętach, dla których stworzono nowe rozwiązanie. W optymistycznym scenariuszu trzeba się liczyć z tym, że najwięksi producenci sprzętów zdecydują się wprowadzić HDMI 2.1a do wybranych urządzeń wydanych na rynek w ostatnich latach.

Kolejnym aspektem ważnym do podkreślenia jest konieczność obsługi SBTM zarówno przez wyświetlacz (telewizor, monitor), jak i źródło obrazu, np. konsolę czy komputer. To wymaganie zdecydowanie zawęża liczbę scenariuszy, kiedy HDMI 2.1a przyda się użytkownikom.

Pełna specyfikacja HDMI 2.1a ma zostać opublikowana w pierwszym kwartale 2022 roku. Jak dotąd, żaden producent nie ogłosił wprowadzenia nowego standardu. Możliwe, że takie obietnice padną dopiero podczas zbliżających się targów CES 2022.