Posmakuj telewizji! Taste the TV, czyli ekran do lizania

Do dzisiaj podziwiam wszystkich, którzy potrafią gotować w telewizji wykwintne potrawy, mające marne szanse, by zagościć na jakimkolwiek polskim stole. Wkrótce jednak, będzie można je wszystkie spróbować za pośrednictwem nowego, japońskiego wynalazku – Taste the TV!

Poczuj ten smak!

Taste the TV to całkowicie nowe urządzenie, zaprojektowane przez Homei Miyashitę, profesora z Uniwersytetu w Meiji. Jak sam autor urządzenia mówi dla Reuters, celem projektu jest umożliwienie ludziom doświadczyć smaków z restauracji po drugiej stronie świata, bez wychodzenia z domu. W dzisiejszych czasach jest to szczególnie ważne, gdy coraz więcej czasu spędzamy w czterech ścianach.

Profesor pracuje nad wynalazkiem z grupą 30 studentów, badających już wcześniej rozwój technologii smaku. Prototyp Taste The TV został zbudowany w przeciągu niecałego roku, a koszt produkcji komercyjnego egzemplarza oscyluje wokół 875 dolarów (~równowartość ok. 3600 złotych).

Na czym jednak polega działanie urządzenia? To już pokazują przykładowe aplikacje. Urządzenie może rozpoznawać na ekranie poszczególne potrawy. Za pomocą 10 podstawowych smaków, jakimi są uzupełniane kartridże w urządzeniu, Taste the TV jest w stanie odtworzyć wiele bardziej skomplikowanych potraw. Pomyślcie o tym jak o drukarce połączonej z ekranem, tylko zamiast tekstu, drukuje ona smaki do lizania.

Choć głównym zastosowaniem jest telewizja, Taste the TV ma wbudowanych wiele gier oraz aplikacji. Jednoręki bandyta, który losuje smaki do próbowania. Aplikacja do gotowania, pozwalająca porównać pożądany smak z rzeczywistym. Wideo-konferencje, pozwalające dzielić się smakami.

Taste the TV jako projekt komercyjny

Spore obawy budzi kwestia higieny użytkowania urządzenia. Owszem, Taste The TV może pozwolić na lizanie ekranu. Wygodniejsze będzie jednak położenie plastikowej tacki, na której również spróbujemy wyprodukowane przez urządzenie smaki. Jak widzicie na powyższej prezentacji, urządzenie może służyć do ubarwiania krakersów, tostów czy też chipsów w różne smaki. To może być kluczowe dla komercyjnego sukcesu urządzenia.

Homei Miyashita obecnie prowadzi rozmowy z firmami, które byłyby zainteresowane jego technologią mieszania smaków przez mieszanie spryskiwaczy. Łatwo sobie wyobrazić automaty oparte o Taste The TV, które są w stanie wyprodukować paczkę chipsów bądź krakersów o dowolnym smaku. A to z kolei może całkowicie zmienić sposób, w jaki konsumujemy klasyczne przekąski.

Choć muszę też przyznać, że urządzenie, które pozwoli na próbowanie smaku na odległość, sam koncept brzmi futurystycznie i przekonująco.