Podróż pociągiem z rowerem (źródło: Koleje Śląskie)
(źródło: Koleje Śląskie)

Specjalna strefa rowerowa w śląskim pociągu. Oto Velo Cug!

Podróż z rowerem w miejsca turystyczne w Polsce to nie lada wyzwanie, oczywiście jeśli nie posiadamy samochodu z odpowiednim oprzyrządowaniem, aby je przewieźć. To jednak ma zmienić się na Śląsku, gdzie jeszcze w tym kwietniu br. na trasę wyruszy pociąg ze specjalnie wydzieloną strefą dla rowerów.

W podróż pociągiem na Śląsku z rowerem

Niedzielne popołudnie i powrót pociągiem z rowerami do domu po fajnym, rodzinnym dniu to największa katorga, z jaką przyszło mi się spotkać. Pomimo zakupu biletu i specjalnie wydzielonej mini-przestrzeni w jednym ze śląskich pociągów, jednoślady były wszędzie. Zero możliwości, żeby ktoś mógł wysiąść czy wsiąść, a nawet wejść do toalety – konieczne było wyprowadzanie pojazdu na peron przy postoju na każdej stacji, bo na stojakach zabrakło miejsc. Mniej więcej tak pamiętam zakończenie dnia dotychczas miłej wycieczki.

Koleje Śląskie to działający od prawie 15 lat przewoźnik, stworzony przez samorząd województwa śląskiego. Z uwagi na problemy z przewozem rowerów firma wpadła na pomysł, aby ułatwić te podróże. Na tory trafi Velo Cugpociąg wyposażony w specjalną strefę rowerową, gdzie można pomieścić aż 36 pojazdów.

Pociąg Kolei Śląskich
(źródło: Koleje Śląskie)

Velo Cug trafi na trasę z Katowic do Wisły, ale nie tylko

Pierwszy przejazd nowej wersji pociągu Kolei Śląskich odbędzie się już 27 kwietnia 2024 roku. Ulepszony pojazd dedykowany jest przede wszystkim na weekendową trasę Katowice – Wisła Głębce, która cieszy się dość dużym zainteresowaniem. Poza oczywistymi atrakcjami turystycznymi, sam przejazd jest dla fanów kolei sporą gratką – odcinek ten był remontowany przez 3 lata i ponownie uruchomiony pod koniec 2022 roku.

Oprócz obleganej trasy Velo Cug ma pojawić się też na trasie Katowice – Racibórz, Katowice – Zwardoń, Katowice – Tychy, a także Chałupki – Racibórz. Ciekawy pociąg z powiększoną strefą rowerową, opracowany na bazie EN71AKŚ, do 8 czerwca br. będzie realizował trasy przede wszystkim w dni wolne od pracy. Po 9 czerwca, kiedy to prawdopodobnie zmianie ulegnie rozkład jazdy, Velo Cug na torach relacji Katowice – Wisła Głębce pojawi się też w dni robocze.

Pasażerowie będą teraz mogli również zarezerwować bilet na tej trasie, także z gwarancją przewozu swojego roweru. Koszt tej usługi wyniesie 8,40 złotych i będzie dostępny zarówno w tradycyjnych kasach biletowych, jak i aplikacjach czy na stronie przewoźnika.

Nadal pozostaje też możliwość zakupu biletu u konduktora, jednak w tym przypadku można spotkać się z odmową – o możliwości przewiezienia jednośladu decyduje kierownik pociągu.