Volocopter uskrzydli taksówki w Singapurze już w 2023 roku
fot. Volocopter

Volocopter uskrzydli taksówki w Singapurze już w 2023 roku

Zaledwie kilka dni po sprzedaży oddziału latających taksówek przez Ubera, niemiecki producent, Volocopter, ogłasza, że za dwa lata ich pojazdy pojawią się nad Singapurem. Czy doczekamy się podniebnych pojazdów również w Polsce?

Latające taksówki przyszłością transportu?

Patrząc na różnego rodzaju wizje przyszłości możemy znaleźć w nich jeden wspólny punkt – latające samochody śmigające nad każdym większym miastem. Przez ostatnie lata widzieliśmy prawie nieskończoną ilość podejść i prób do osiągnięcia tego celu. Mieliśmy już projekty przypominające skutery, samoloty, czy helikoptery. Żaden z nich, niestety, nie był wyjątkowo udany.

Zmienić to chce Volocopter, wraz z autorskim, elektrycznym pojazdem latającym. Maszyna, po raz pierwszy, zaprezentowana została podczas targów CES w 2018 roku, podczas gdy pierwszy udany test zaliczyła rok temu, przelatując nad zatoką Marina Bay w Singapurze.

Volocopter uskrzydli taksówki w Singapurze już w 2023 roku
fot. Volocopter

To właśnie w wyniku współpracy z rządem i odpowiednimi instytucjami w Singapurze producent planuje uruchomić pierwsze na świecie usługi UAM (Urban Air Mobility) już za dwa lata. Jak twierdzi Volocopter, ich produkt w porównaniu do innych ofert, oferuje najbardziej kompletne rozwiązania, pozwalające na implementację latających taksówek na terenie dowolnej metropolii.

Bezpieczeństwo, ekologia, oszczędność

Latająca taksówka, według producenta, ma mieć wiele zalet, takich jak ekologia, bezpieczeństwo, czy oszczędność czasu. Pierwszy z celów osiągnięty został poprzez zastosowanie jedynie energii elektrycznej do napędzania pojazdu. Co ciekawe, aby zrealizować również drugi cel, Volocopter wyposażony jest w dwa zestawy baterii, które zapewnić mają redundancję w przypadku awarii jednego z nich.

W pojeździe znaleźć możemy również dwa zestawy systemów odpowiadających za sam lot. W przypadku całkowitej awarii, na pokładzie taksówki znajdą się także spadochrony dla jej pasażerów. 

Volocopter uskrzydli taksówki w Singapurze już w 2023 roku
fot. Volocopter

Latające pojazdy mają również jedną wielką przewagę nad tradycyjnymi samochodami – nie muszą stać w korkach. W przypadku tak wielkiego i zaludnionego miasta, jakim jest Singapur, oszczędność czasu płynąca z wykorzystania usług Volocopter może być olbrzymia.

Czy obietnice o uruchomieniu usługi latających taksówek już w roku 2023 zostaną spełnione?Niestety, musimy poczekać na to, co przyniesie czas. Jeśli okaże się, że Volocopter da radę osiągnąć swój cel, chcielibyście zobaczyć tego typu pojazdu również nad polskimi miastami?