huawei 5g

W drugiej połowie 2019 roku sprzedaż smartfonów z 5G wzrosła 9 razy

Tajemnicy nie stanowi fakt, że smartfony z 5G stanowią niewielki wręcz ułamek rynku. Ostatnio wspominaliśmy trochę o tym, jak zdaniem Strategy Analytics będzie wyglądała sprzedaż takich modeli w 2020 roku, warto byłoby jednak cofnąć się trochę wcześniej. NPD przedstawiło interesujące dane dotyczące sprzedaży tych smartfonów w ubiegłym roku.

Ci z Was, którzy uważnie przeczytali artykuł Kasi, dotyczący przewidywanej sprzedaży smartfonów z 5G w 2020 roku, być może zwrócili uwagę na fakt, ile wynosił ten udział w roku minionym. Mniej więcej 19 milionów sprzedanych na całym świecie smartfonów przełożyło się na ledwie 1% udziału w rynku. Stan ten ma nieco poprawić się w przyszłym roku – ale w tym zakresie odsyłam Was do wspomnianego artykułu ;).

smartfony-z-5g-w-2019
Dla przypomnienia, tabela ze wspomnianego wpisu

Kolejna firma badawcza zwraca uwagę na to, jak małą popularnością cieszą się smartfony z 5G – w tym przypadku ograniczając jednak zakres swoich badań do Stanów Zjednoczonych. Jednym z ciekawszych wniosków jest oczywiście to, że smartfony z 5G „mają” ledwie 1% udziału w rynku. Pojawiają się jednak inne, ciekawsze dane.

Wzrost zainteresowania w drugiej połowie roku

Jak donosi raport NPD, sprzedaż smartfonów wyposażonych w moduł 5G wzrosła między pierwszą a drugą połową roku 2019 aż dziewięciokrotnie. Oczywiście nie bez wpływu pozostały tutaj nowe modele wielu producentów, nadal jednak można podejrzewać, że zainteresowanie konsumentów tą technologią zwyczajnie rośnie.

No właśnie, rośnie?

W pierwszej połowie 2019 świadomość istnienia tej technologii deklarowało ledwie 73%. Owszem, to sporo, ale druga część roku zaskoczyło pozytywnie – aż 89% ankietowanych deklarowało, że wie czym jest 5G. Za wzrostem świadomości szło też całkiem spore zainteresowanie. Dwóch na trzech badanych (65%) powiedziało, że jest zainteresowana zakupem smartfona wyposażonego w stosowny modem, podczas gdy tylko 15% udzieliła odpowiedzi, że nie jest tym zainteresowana ani trochę.

Jaki z tego morał?

Technologia 5G rośnie w siłę i tego nie przeskoczymy. Jeśli szacunki Strategy Analytics się sprawdzą, to w 2020 roku sprzedane zostanie 199 milionów smartfonów wyposażonych w tę technologię, a liczba ta prawdopodobnie będzie rosnąć z roku na rok.

Pytanie brzmi tylko – jaki udział we wzroście zainteresowania ma realne zapotrzebowanie konsumentów na nową technologię, a na ile przyczyniają się do tego marketingowe zapewnienia producentów smartfonów? Trudno stwierdzić, ale na popularyzacji technologii 5G niewątpliwie skorzystają wszyscy.