Walmart użyje autonomicznych ciężarówek do dostaw towaru już w 2021 roku
fot. Walmart

Walmart użyje autonomicznych ciężarówek do dostaw towaru już w 2021 roku

Amerykańska sieć supermarketów Walmart poinformowała, że w 2021 roku rozszerzy swoją flotę autonomicznych pojazdów dostarczających towar.

Walmart dąży do pełnej autonomiczności dostaw

Firmę Walmart, zresztą jak inne firmy, mocno obciążyła pandemia Sars-CoV-2. Dlatego też przedsiębiorstwo bardzo intensywnie inwestuje w sektor w pełni autonomicznych pojazdów.

W zeszłym roku otwarte zostało pierwsze takie połączenie. Autonomiczna ciężarówka Walmart, która powstała przy współpracy z Gatik, wykonywała połączenia na trasie między magazynem firmy w Arkansas a Targiem Sąsiedzkim w Bentonville. Liczyła ona ok. 3,2 km. Przejazdy były wykonywane pod kontrolą kierowcy, który miał dbać o bezpieczeństwo w razie niepowodzenia w prowadzeniu przez komputer.

Od tamtego czasu ciężarówka Walmart przejechała ok. 112 tysięcy kilometrów i nie wydarzyło się nic niepokojącego. To skłoniło obie firmy do podjęcia decyzji o rezygnacji z buforu bezpieczeństwa, jakim był kierowca na pokładzie. Już od teraz autonomiczna ciężarówka będzie poruszała się na tej trasie całkowicie sama, co jest pierwszym tego typu osiągnięciem przez Walmart.

Walmart będzie dostarczał towar poprzez w pełni autonomiczne ciężarówki (fot. Walmart)
Walmart będzie dostarczał towar poprzez w pełni autonomiczne ciężarówki (fot. Walmart)

Dodatkowo, amerykańska firma poinformowała, że od następnego roku w skład floty wejdą kolejne autonomiczne ciężarówki, które będą poruszały się po Bentonville. Walmart razem z Gatik będą na bieżąco zbierać i analizować dane, aby w przyszłości sukcesywnie powiększać flotę pojazdów autonomicznych i wprowadzać je na terenie całych Stanów Zjednoczonych.

W związku z chęcią szybkiego rozwoju i przodowania w tym sektorze, Walmart zapowiedział już, że niedługo rozpocznie testy wielotemperaturowych autonomicznych ciężarówek skrzyniowych, aby dostarczać zamówienia z zamkniętych sklepów do tych, które są otwarte.

Sukcesywnie ma się także zwiększać dystans, jaki będą mogły pokonać autonomiczne ciężarówki. Walmart już jest w trakcie prac nad oprogramowaniem ciężarówki, która będzie miała dostarczać zamówienia z Walmart Supercenter w Luizjanie (sklepu wielkopowierzchniowego) do punktów odbioru Walmart, gdzie klienci odbiorą swoje zamówienia. Początkowo jednak na pokładzie takiego pojazdu będzie obecny kierowca, na wypadek sytuacji niebezpiecznych i niekontrolowanych. Operacja ta rozpocznie się na początku przyszłego roku na 32-kilometrowej trasie między Nowym Orleanem a Metairie w Luizjanie.

Walmart chce dostarczać zamówienia z supermarketów do punktów odbiorów poprzez autonomiczne ciężarówki (fot. Walmart)
Walmart chce dostarczać zamówienia z supermarketów do punktów odbiorów poprzez autonomiczne ciężarówki (fot. Walmart)

Widać wyraźnie, że Walmart poważnie inwestuje w technologie autonomicznych pojazdów i nie zamierza poprzestać, czego dowodem są kolejne połączenia. Wszyscy wiemy, że nie zawsze warto ufać technologii, jednak wygląda na to, że Amerykanie wiedzą co robią. Cóż, pozostaje życzyć bezpiecznej i szerokiej drogi 🙂