Walmart
Walmart

Walmart jednak nie wykorzysta robotów w sklepach. Praca człowieka jest niezastąpiona

W 2017 roku, amerykańska sieć sklepów Walmart rozpoczęła testy robotów, które docelowo miały zastąpić ludzi w części prac wykonywanych na terenie sklepów. Właśnie poinformowano o zakończeniu eksperymentu. Ludzie, na tę chwilę, radzą sobie zdecydowanie lepiej.

Walmart nie jest pierwszą firmą, która zdecydowała się na szersze wykorzystanie robotów zastępujących ludzi. Podobne plany, wobec fabryki produkującej samochód Model 3, miała Tesla. W obydwu przypadkach eksperyment nie powiódł się i został zakończony. Temu, który miał miejsce w amerykańskich sklepach, warto przyjrzeć się nieco bliżej.

Robot jest tańszy niż człowiek

Począwszy od 2017 roku, 50 sklepów sieci Walmart zostało wyposażonych w roboty, których zadaniem było obserwowanie regałów i informowanie o braku danego towaru, niewłaściwej cenie czy nieporządku. Zgodnie z założeniami, wykorzystanie robotów miało pozwolić na redukcję kosztów zatrudnienia w poszczególnych sklepach, co długofalowo miało przynieść spore oszczędności.

Robot w Walmart
fot. Walmart

Do zmiany planów przyczyniła się pandemia SARS-CoV-2 i zdecydowany wzrost sprzedaży na odległość. Zauważono wówczas pewną prawidłowość, która zdecydowała o zakończeniu eksperymentu.

Człowiek radzi sobie znacznie lepiej

W momencie, gdy zakupy z dostawą do domu zdobyły znaczą popularność, postanowiono przyjrzeć się pracy osób kompletujących zamówienia. Okazało się, że ściągając towary z półek i pakując je, pracownicy wykonywali dokładnie tę samą pracę, którą planowano przekazać robotom. W praktyce, pracownicy sklepów, cały czas monitorują stan zatowarowania, przy okazji wykonywania innych czynności.

Po analizie wniosków, oczywistym okazało się, że wykorzystanie robotów niewiele zmienia, a przede wszystkim, nie spowoduje, że ludzie przestaną być potrzebni. Wobec takiej konkluzji, decyzja mogła być tylko jedna – eksperyment z wykorzystaniem robotów zakończono.

Brak wykorzystania robotów monitorujących półki Walmartów nie oznacza, że firma wycofa wszystkie roboty, jakie pracują w sklepach. Przypominające odkurzacze domowe roboty sprzątające mogą być spokojne o swoje posady.

Choć rozwój robotyki jest imponujący, człowiek pozostanie niezastąpiony jeszcze bardzo długo.