Waymo
2020 Ram ProMaster

Waymo chce stworzyć system autonomicznych dostaw vanami

Waymo, spółka zależna Alphabet Inc., oraz producent samochodowy Fiat Chrysler Automobiles (FCA), współpracują już od 4 lat. Od tego tygodnia partnerstwo to jeszcze bardziej się rozwinie.

FCA będzie używać wyłącznie oprogramowania Waymo w ich autonomicznych pojazdach, a spółka siostrzana Google ma zamiar użyć samochodów FCA w ich systemie autonomicznego dowozu towarów.

Waymo Via

System ten nazywa się właśnie Waymo Via. Firma już pokazała samochód ciężarowy, który jest jego głównym punktem. Do lżejszych przewozów, twórca oprogramowania ma zamiar skorzystać z vanów Ram ProMaster.

Waymo chce stworzyć system autonomicznych dostaw vanami
Tak wygląda autonomiczna ciężarówka Via / fot. Waymo

To nie byłby pierwszy pojazd innej firmy, którego używa spółka siostrzana Google. Mianowicie, pracuje ona również nad implementacją jej autonomicznego systemu sterowania, nazwanego Driver, w modelu Jaguar I-Pace.

Kilka miesięcy temu, producent oprogramowania pokazał kolejną, piątą generację Drivera, która wykorzystuje 360-stopniowy radar LiDAR i jest o połowę tańsza od poprzednika.

Waymo chce stworzyć system autonomicznych dostaw vanami
Przykład zastosowania technologii firmy w vanie ProMaster / fot. Engadget

Szybsze, lżejsze rozwiązanie

Jak powiedział w informacji prasowej Mike Manley, prezes FCA:

Staramy się zaspokajać potrzeby naszych klientów, więc wspólnie ogłaszamy autonomiczną jazdę dla lżejszych pojazdów komercyjnych, zaczynając od Ram ProMaster. Dzięki współpracy z Waymo, wprowadzimy technologię automatycznej jazdy poziomu 4. do wszystkich naszych produktów, co będzie stanowiło rewolucję w bezpieczeństwie samodzielnych pojazdów, definiującą przemysł samochodowy przez następne dekady.

“[…] We’re turning to the needs of our commercial customers by jointly enabling self-driving for light commercial vehicles, starting with the Ram ProMaster. Adding their commitment to partner with us to deploy its L4 fully autonomous technology across our entire product portfolio, our partnership is setting the pace for the safe and sustainable mobility solutions that will help define the automotive world in the years and decades to come.”

Jesteśmy więc o krok bliżej do całkowicie autonomicznego systemu dostaw produktów zarówno do fabryk, jak i naszych domów. Kto wie, być może Waymo zaimplementuje swój system w Europie już niedługo.

Film przedstawiający system Via / źródło: Waymo – YouTube