Windows 11 będzie miał wersję dedykowaną goglom

Windows 11 będzie miał wersję dedykowaną goglom

Im bliżej do debiutu stabilnej wersji systemu Windows 11, tym więcej o nim wiemy. Dzięki jednej z organizacji certyfikujących oprogramowanie dowiedzieliśmy się, jakie konkretnie wersje Windowsa przygotuje Microsoft. Jedna z nich zaciekawiła nas w szczególności.

Organizacja Bluetooth SIG, certyfikująca urządzenia i oprogramowanie zgodne z technologią Bluetooth, w jednym ze swoich dokumentów, opublikowała listę wersji systemu Windows 11, jakie Microsoft planuje udostępnić swoim klientom. Pełna prezentuje się następująco:

  • Windows 11 Home
  • Windows 11 Pro
  • Windows 11 Pro for Workstations
  • Windows 11 Education
  • Windows 11 Pro Education
  • Windows 11 Enterprise
  • Windows 11 Mixed Reality

Oznacza to, że urządzenia przeznaczone do pracy z rzeczywistością mieszaną otrzymają własną, dedykowaną wersję systemu Windows.

Windows 11 Mixed Reality, czyli każdy będzie mógł produkować HoloLens

Windows 11 Mixed Reality to wersja, która działać ma, przede wszystkim, na produkowanych przez Microsoft goglach HoloLens. Jednak jako że pojawiła się na liście dostępnych dystrybucji systemu oznacza to, najprawdopodobniej, że firma z Redmond ma zamiar podzielić się oprogramowaniem (oczywiście za stosowną opłatą) z innymi producentami sprzętu. Bardzo możliwe, że gogle HoloLens nie będą jedynymi, pozwalającymi docenić zalety tej wersji systemu operacyjnego.

Więcej urządzeń z danym systemem to też większa popularność, ale i konkurencja cenowa. Może się okazać, że udostępnienie Windows 11 Mixed Reality podmiotom zewnętrznym sprawi, że rozwiązania rzeczywistości mieszanej i rozszerzonej będą popularyzowały się szybciej, niż obecnie. A tego chyba wszyscy chcemy.