26 sierpnia miała miejsce europejska premiera nowości od marki WiZ – producenta inteligentnego oświetlenia będącego częścią firmy Signify (dawniej Philips Lighting). Urządzenia, które trafią na półki rodzimych sklepów będą nie tylko funkcjonalne, ale też atrakcyjnie wycenione.
Signify rośnie w siłę
O firmie Signify, najprawdopodobniej, słyszało niewielu. Wszystko dlatego, że to stosunkowo młody podmiot, powstały w wyniku przekształcenia Philips Lighting. To właśnie Signify stoi za produkcją i sprzedażą inteligentnego oświetlenia Philips Hue, powszechnie znanego wszystkim miłośnikom rozwiązań inteligentnego domu. Teraz, obok marki Philips Hue, na polskim rynku zagości kolejna – WiZ. I choć cel obydwu marek jest taki sam – wypełniać nasze domy i mieszkania światłem sterowanym przy pomocy aplikacji mobilnych i asystentów głosowych, zasada funkcjonowania poszczególnych rozwiązań różni się od siebie znacząco.
WiZ: uniwersalnie i niedrogo
Najistotniejszą różnicą między systemami WiZ a Philips Hue jest niezależność tego pierwszego od jednostki sterującej, np. takiej jak Hue Bridge. WiZ, z uwagi na wykorzystanie powszechnego protokołu łączności bezprzewodowej (WiFi), korzysta z dostępnej w miejscu instalacji sieci bezprzewodowej, łącząc się bezpośrednio z domowym routerem.
Dodatkowo, żarówki WiZ mogą korzystać ze standardowego…pilota zdalnego sterowania, również dostępnego w ofercie marki.
Tym, co powinno zwrócić uwagę wielu zainteresowanych inteligentnym oświetleniem są ceny i dostępność urządzeń WiZ. Te trafią do sprzedaży w Polsce już w październiku i dostępne będą nie tylko w specjalistycznych sklepach z oświetleniem, ale również w popularnych marketach wielkopowierzchniowych: Auchan, Carrefour, Leroy Merlin, Selgros i (w późniejszym terminie) w E.Leclerc.
W sercu systemu: aplikacja mobilna
Z uwagi na brak jednostki centralnej, elementem zespalającym system WiZ i służącym do zarządzenia oświetleniem jest aplikacja mobilna WiZ. Podobnie jak rozwiązania konkurencyjne, oferuje szereg funkcjonalności, w tym związanych z automatyzacją oświetlenia czy programowaniem określonych scen. Producenci deklarują, że przewagą WiZ jest intuicyjność obsługi oraz sporo scenariuszy aranżacji oświetlenia, wśród których każdy znajdzie coś dla siebie.
Gdy nie chcemy zmieniać oświetlenia
Kolejną zaletą systemu WiZ jest możliwość integracji dotychczas posiadanych źródeł światła z systemem. Wszystko za sprawą inteligentnego gniazdka, które również trafi do sprzedaży jako element systemu. Wystarczy wpiąć ulubioną lampkę do gniazdka WiZ, by móc sterować nią z poziomu aplikacji mobilnej czy asystenta głosowego.
Oferta na dobry start
Polski asortyment WiZ, już na starcie będzie wyjątkowo szeroki. Złożą się na niego następujące elementy:
- Inteligentne gniazdko WiZ Smart Plug (73 zł)
- Czujnik ruchu WiZ Motion Sensor (90 PLN) i pilot WiZmote (70 PLN)
- Żarówki z gwintem E27 (kolor, regulacja jasności i barwy światła białego) – od 50 zł
- Żarówki z wtykiem GU10 (kolor, regulacja jasności i barwy światła białego) – od 50 zł
- Żarówka z gwintem E14 (kolor, regulacja jasności i barwy światła białego) – od 50 zł
- Żarówki ozdobne E14 i E27 – od 64 zł.
Lista produktów dostępna jest na stronie internetowej marki WiZ.
Wzrost konkurencji na rynku zawsze cieszy, nawet wtedy, gdy jest to konkurencja wewnętrzna dla innej marki tego samego producenta. Czy WiZ, podobnie jak obecnie Philips Hue, podbije serca polskich miłośników rozwiązań inteligentnego domu? Ceny i szerokie możliwości konfiguracji zwiastują, że to bardzo prawdopodobny scenariusz.