Google Gemini AI (źródło: deepmind.google)
Google Gemini AI (źródło: deepmind.google)

Nowe funkcje AI trafią do iPhone’a. Dzięki Google

W świecie telefonów komórkowych szykują się wielkie zmiany. Firmy Apple i Google chcą współpracować, by dodać do iPhone’ów funkcje związane ze sztuczną inteligencją. Jak wynika z najnowszych informacji, Apple chce użyć technologii Gemini w swoich telefonach. Dzięki temu partnerstwu Google, które już i tak jest wybieraną wyszukiwarką na iPhone’ach, może stać się jeszcze ważniejsze. Dla użytkownika to szansa na otrzymanie nowych funkcji.

Generatywna AI Google na iPhonie

Apple, chcąc dogonić inne firmy, jak OpenAI czy Google w dziedzinie sztucznej inteligencji, twierdzi, że cały proces prac związanych z AI zakończy się jeszcze w tym roku. Wyobraź sobie, że piszesz wiadomość do kogoś i telefon podpowiada Ci, co napisać, bo „rozumie”, o czym chcesz napisać. Albo robiąc zdjęcia, smartfon sam podpowie, jak najlepiej ująć to, co chcesz sfotografować. Brzmi nieźle.

Należy jednak zauważyć, że nie wszystko idzie gładko. Google miało trochę kłopotów z tą swoją technologią, bo czasami tworzyła głupoty, jak na przykład generowała obrazki, które nie były do końca prawdziwe. Dodatkowo Apple musi uważać, żeby przy wprowadzaniu nowych funkcji nie naruszyć prywatności użytkowników – to bardzo ważne, żeby nikt nie czuł się szpiegowany przez swoje urządzenie.

Wyzwania i możliwości

Mimo wszystko, współpraca Apple z Google zapowiada całkiem nowe doświadczenia z używania iPhone’ów. Możemy spodziewać się funkcji, które będą lepiej rozumieć, czego potrzebujemy, i dostosowywać się do naszych oczekiwań lepiej niż dotychczas. Google już testowało podobne rozwiązania AI, jak Gemini, na innych telefonach, na przykład Samsung Galaxy S24 (tu funkcje zebrane zostały pod szyldem Galaxy AI) i Pixel. Według Bloomberg w rozmowach pojawił się również temat potencjalnego wykorzystania modeli GPT.

Chociaż jeszcze nieznane są techniczne szczegóły wspólnego projektu dwóch gigantów, to możemy być pewni, że ma potencjał, by odmienić świat smartfonów. Prawdopodobna umowa dotycząca wykorzystania sztucznej inteligencji może spowodować, że narzędzia Google AI będą dostępne na ponad 2 miliardach urządzeń, które Apple obecnie oferuje na rynku.