HTC Vive

HTC nawiązuje współpracę z iFixit. Samodzielna naprawa starszych modeli gogli HTC Vive będzie znacznie prostsza

Naprawa sprzętu, który już od kilku lat nie znajduje się na gwarancji producenta, z reguły jest wyjątkowo droga i czasochłonna. Firma HTC postanowiła to jednak zmienić, poprzez nawiązanie współpracy z serwisem iFixit, dzięki czemu wiele uszkodzonych gogli HTC Vive może zyskać teraz drugie życie.

Współpraca HTC Vive z iFixit

Pewnie większość z Was kojarzy serwis iFixit, który zajmuję się między innymi ocenianiem różnej maści sprzętów elektronicznych pod kątem łatwości ich naprawy. Strona ta jednak nie tylko ocenia, ale także i pomaga konsumentom, oferując wiele naprawdę świetnie przygotowanych poradników, dzięki którym na własną rękę możemy naprawić swoje zepsute urządzenia.

I trzeba przyznać, że to świetna inicjatywa, bo w sumie strona ta gromadzi już prawie 70 000 darmowych poradników, które za sprawą współpracy z firmą HTC poszerzyły się o kilka tutoriali związanych z naprawą starszych modeli gogli HTC Vive.

HTC Vive ifixit

Jednak samo to nie byłoby zbyt pomocne, gdyby nie to, że dodatkowo HTC udostępnia do kupienia aż 35 komponentów z gogli Vive, od zwykłych śrub i podstawowych kabli, po nawet tak skomplikowane części, jak Vive Sensor Array. Niestety nie znajdziemy tak takich zaawansowanych komponentów, jak soczewki czy wyświetlacze, ale liczę, że z czasem i one zostaną dodane do sklepu.

HTC Vive ifixit

Według mnie cała ta akcja to świetna prokonsumencka decyzja firmy, która może sprawić, że starsze gogle HTC Vive otrzymają drugie życie. Współpraca HTC i iFixit może realnie sprawić, że wiele starszych i uszkodzonych modeli Vive zostanie naprawionych, dzięki czemu trafią one np. na rynek wtórny.

Również naprawa gogli w specjalnych prywatnych serwisach powinna być od tej pory znacznie tańsza — choć przeglądając udostępnione przez iFixit poradniki, wychodzę z założenia, że nawet tacy kompletni laicy w naprawie elektroniki jak ja, powinni sobie dać radę z większością zaprezentowanych tam napraw.