Cmentarz (źródło: Pixabay)
Cmentarz (źródło: Pixabay)

Wyszukiwarki i aplikacje, które pomogą znaleźć grób na cmentarzu

Przygotowując się do wizyty na cmentarzu, często stajemy przed wyzwaniem odnalezienia grobu naszych bliskich, zwłaszcza gdy dana nekropolia jest duża lub po raz pierwszy ją odwiedzamy. Kluczem do sukcesu jest posiadanie podstawowych informacji o zmarłym oraz miejscowości pochówku. W dzisiejszych czasach na szczęście z pomocą przychodzi technologia, która może znacząco ułatwić proces odnajdywania konkretnego miejsca.

Jak znaleźć grób na cmentarzu?

Aby odnaleźć grób bliskiej osoby, zazwyczaj potrzebujemy takich informacji jak: imię, nazwisko, data śmierci oraz miejscowość, w której znajduje się cmentarz. Choć pełne dane na pewno ułatwiają cały proces wyszukiwania, to wiele narzędzi umożliwia odnalezienie tego miejsca nawet przy ograniczonej ich ilości. Oczywiście może zdarzyć się sytuacja, że zmarły, którego szukamy, nie zostanie znaleziony w rejestrze. Szczególnie dotyczy to osób, które pochowano niedawno.

Popularne narzędzia do wyszukiwania grobów, to przede wszystkim GroboNet, czyli najbardziej znana w Polsce baza danych, która zawiera informacje z ponad 1300 cmentarzy. Warto dodać, że jest ona regularnie aktualizowana.

Grobonet wyszukiwarka grobów (źródło: grobonet.com)
Grobonet – wyszukiwarka grobów w Polsce (źródło: grobonet.com)

Innymi miejscami, w których można szukać informacji o grobach, to na przykład WebCmentarz – strona, gdzie znajdziemy ponad 15 mln wpisów. Z kolei serwis Mogiły zawiera dane o ok. 900 tys. grobów i informacje o 1,5 mln pochowanych osób. Ponadto dostępne są także takie serwisy jak Księga Zmarłych oraz eCmentarze, na których można przeszukiwać informacje o grobach.

Dla tych osób, którzy chciałyby odwiedzić zmarłych, ale pochowanych poza granicami naszego kraju, proponujemy międzynarodowe serwisy takie jak Find a Grave czy Billion Graves.

Bilion Graves - wyszukiwarka zmarłych i cmentarzy (źródło: https://pl.billiongraves.com)
Bilion Graves — wyszukiwarka miejsc pochówku za granicą (źródło: pl.billiongraves.com)

Wyszukiwanie grobów w dużych miastach

Dla mieszkańców oraz odwiedzających Poznań, ciekawą opcją może okazać się aplikacja Smart City Poznań. Wprowadzona w niej wyszukiwarka cmentarna pozwala na precyzyjne zlokalizowanie grobu na podstawie podanych danych oraz wskazuje trasę do miejsca pochówku. Dodatkowo aplikacja zawiera informacje o ważnych postaciach historycznych spoczywających na poznańskich cmentarzach. Apkę pobierzemy ze sklepu Google Play oraz App Store.

Wyszukiwarka cmentarna miasta Poznań (źródło; poznan.pl)
Wyszukiwarka cmentarna miasta Poznań (źródło: poznan.pl)

Jeśli odwiedzamy małą miejscowość, to pomocne mogą być strony internetowe lokalnych cmentarzy, gdzie można znaleźć mapy terenu podzielone na kwatery. Dzięki numeracji, odnalezienie konkretnego miejsca staje się prostsze. Jednak, gdy wciąż mamy problem ze zlokalizowaniem miejsca pochówku bliskiej osoby, to możemy rozważyć skorzystanie z usług firm specjalizujących się w wyszukiwaniu grobów.