Xiaomi Mi Smart Camera 2 PTZ - nowa kamerka z obsługą sieci WiFi 5 GHz

Xiaomi Mi Smart Camera 2 PTZ – nowa kamerka z obsługą sieci WiFi 5 GHz

Na rynku, również polskim, już od jakiegoś czasu dostępna jest kamera inteligentna Xiaomi Mi Home Security Camera 360° PTZ 2K. Wspominam o nim nie bez powodu – nowa kamera, świeżo zaprezentowana przez Xiaomi, jest do niej podobna zarówno z wyglądu, jak i z nazwy. Xiaomi Mi Smart Camera 2 PTZ, bo o niej mowa, zadebiutował w Chinach, co oznacza, że zapewne już na przełomie roku możemy się spodziewać jego debiutu również w Polsce. Co zaoferuje nowość Xiaomi?

Xiaomi Mi Smart Camera 2 PTZ – co oferuje?

Największą różnicą pomiędzy oboma kamerkami jest fakt, że nowa obsługuje sieci WiFi na częstotliwości 5 GHz, a nie tylko 2,4 GHz, jak ma to miejsce często w przypadku rozsądnych cenowo elementów Smart Home. Dlaczego ma to tak ogromne znaczenie? Ano dlatego, że przepustowość i stabilność łącza 5 GHz jest dużo wyższa, między innymi przez mniejsze oblężenie sieci niż w przypadku 2,4 GHz.

Xiaomi Mi Smart Camera 2 PTZ - nowa kamerka z obsługą sieci WiFi 5 GHz
porównanie kamery SE+, 2K i nowej Mi Smart Camera 2 PTZ

Przechodząc do pozostałych ważnych aspektów – nowość Xiaomi jest wyposażona w matrycę 4 Mpix o jasności zaskakująco niskiej, jak na tego typu sprzęt, bo zaledwie f/1.4, dzięki czemu powinna dostarczać dobrą jakość nie tylko w ciągu dnia, ale też po zmroku. Maksymalna rozdzielczość, w której może nagrywać, to 2560×1440 pikseli. 

Konstrukcja typu PTZ (Pan-Tilt-Zoom) sprawia, że obiektyw może się obracać o 108 stopni wertykalnie i 360 stopni horyzontalnie. Co więcej, kamera jest wyposażona zarówno w głośnik, jak i mikrofon, co oznacza, że bez problemu możemy korzystać z dwukierunkowej komunikacji (wymagana jest oczywiście aplikacja Mijia, w której konfigurujemy kamerę).

Do tego oferuje rozpoznawanie osób i zwierząt, oparte na sztucznej inteligencji, dzięki czemu ma rozpoznawać obiekty szybciej i bardziej dokładnie, by eliminować fałszywe alarmy wyświetlane na ekranie smartfona właściciela kamerki.

Jakiej ceny możemy się spodziewać?

Xiaomi Mi Smart Camera 2 PTZ jest następcą modelu Mi Smart Camera SE PTZ, który – jeśli dobrze wnioskuję – w Polsce sprzedawany jest jako Mi 360° Camera PTZ Home Security Camera FHD 1080p Essential za 199 złotych. Coś czuję, że nowość Xiaomi, gdy trafi do Polski, nie będzie dużo droższa – obstawiam 249 złotych. 

W ramach ciekawostki dodam, że w Chinach za tę kamerę przyjdzie nam zapłacić 249 juanów, co daje ok. 150 złotych w prostym przeliczeniu. W cenie użytkownik otrzymuje dostęp do nielimitowanej przestrzeni w chmurze na swoje nagrania (można je również zapisywać na karcie microSD – do 256 GB).

Sprzedaż kamery na rodzimym rynku producenta rozpocznie się 3 listopada. Dostępna będzie jedynie w białej wersji kolorystycznej.

Xiaomi Mi Smart Camera 2 PTZ