Xiaomi Mi 10
Xiaomi Mi 10 fot. Katarzyna Pura

Xiaomi króluje w segmencie smartfonów 5G

Dobra passa Xiaomi trwa w najlepsze. Okazuje się, że producent z Chin odniósł nie tylko spektakularny sukces na globalnym rynku smartfonów w ujęciu ogólnym, ale też w samym segmencie smart-telefonów z Androidem i modemem 5G. W jednym i drugim przypadku jest bowiem niekwestionowanym Numerem Jeden!

Być może tego już nie pamiętacie, ale swego czasu, i to przez kilka lat z rzędu, Xiaomi miało problem, żeby dostarczyć na rynek ponad 100 mln smartfonów w ciągu roku. Firmie udało się jednak przezwyciężyć niesprzyjające przeciwności losu i rośnie na naszych oczach, aż miło popatrzeć. Mimo wszystko nie spodziewaliśmy się, że tempo jej wzrostu będzie tak szybkie i imponujące, ponieważ wielokrotnie mówiło się, że to Huawei wkrótce zostanie Numerem Jeden w segmencie smartfonów. A tymczasem…

Xiaomi króluje w segmencie smartfonów z Androidem i modemem 5G

Niedawno dowiedzieliśmy się, że w drugim kwartale 2021 roku to właśnie Xiaomi dostarczyło na globalny rynek najwięcej smartfonów, zarówno tych z modemami 5G, jak i bez nich. Tym samym po raz pierwszy wyprzedził Samsunga, który przez długie lata ze spokojem okupował pierwsze miejsca w podobnych rankingach dostaw smart-telefonów, w tym także obsługujących sieć piątej generacji. Koreańczykom nie podoba się ekspansja konkurencji, dlatego już jakiś czas temu postanowiono dogłębnie przeanalizować politykę i strategię (m.in.) działu mobilnego, aby wyjść obronną ręką z tego jakże trudnego pojedynku.

Na razie Samsung musi jednak pogodzić się z oglądaniem pleców konkurencji. W przypadku dostaw smartfonów z Androidem i modemami 5G liczba mnoga została użyta nieprzypadkowo, ponieważ w drugim kwartale 2021 roku południowokoreański gigant uplasował się dopiero na czwartym miejscu, za Xiaomi, Vivo i Oppo.

dostawy smartfonów z modemami 5G na świecie w drugim kwartale Q2 2021
źródło: Strategy Analytics

Jednocześnie tylko tej czwórce producentów udało się dostarczyć na globalny rynek ponad 15 mln smartfonów z modemami 5G. Pozostałe, uwzględnione przez Strategy Analytics marki, dostarczyły znacznie mniej – realme 5,6 mln, Honor 3,6 mln, Huawei 3,1 mln, OnePlus 2,5 mln, Lenovo-Motorola 1,8 mln, a ZTE (Nubia) 0,6 mln. W kilku przypadkach odnotowano jednak ogromne wzrosty dostaw rok do roku, nawet do 3480%!

Jednocześnie widać, że w sekcji „inni” znajduje się pula aż 3,1 mln smartfonów z modemami 5G, co pokazuje, że swoimi propozycjami kusi również wielu innych producentów, lecz nie są oni w stanie samodzielnie dostarczyć wystarczająco dużo urządzeń, aby zasłużyć na osobną lokatę.

Według Strategy Analytics, ogólnie w drugim kwartale 2021 roku na rynek dostarczono blisko 95 mln smartfonów z Androidem, które obsługują sieć piątej generacji. Natomiast w ciągu dziewięciu kwartałów, licząc od pierwszego kwartału 2019 roku, w sumie 425,5 mln. Warto tu jeszcze raz podkreślić, że przygotowany przez Strategy Analytics raport obejmuje wyłącznie smartfony z Androidem.