Naukowcy ze szwedzkiego Uniwersytetu w Göteborgu stworzyli nowy system akwaponiczny wykorzystujący odchody ryb do wytwarzania energii elektrycznej, która może zasilić systemy hodowli.
Zrównoważone metody wytwarzania energii
Zaawansowane technologie pozwalają na wyciskanie energii z najbardziej niekonwencjonalnych źródeł. Wiertła plazmowe wkopują się coraz głębiej w poszukiwaniu energii termalnej, odkrywamy reakcje chemiczne i biologiczne pozwalające na tworzenie nowych źródeł a, nawet sięgamy po energię… z kosmosu. Czy możliwe jest jednak pozyskiwać energię elektryczną z odchodów wodnych organizmów? Naukowcy ze szwedzkiego Uniwersytetu w Göteborgu twierdzą, że tak.
Systemy akwaponiki łączą akwakulturę i hydroponikę, przy czym bogata w składniki odżywcze woda z pierwszej jest wykorzystywana do nawożenia roślin w drugiej. W typowej konfiguracji ryby są hodowane w zagrodach na lądzie, które są połączone kanałami z bezglebowymi łóżkami hydroponicznymi, w których rosną warzywa. Gdy woda jest pompowana z jednego do drugiego, odchody ryb w tej wodzie użyźniają rośliny. Dodatkowo bakterie w łóżkach hodowlanych rozkładają odpady, pomagając oczyścić wodę, zanim zostanie ona zawrócona z powrotem do zagrody dla ryb.
Innowacyjny system szwedzkich naukowców pozwala wykorzystać również cięższe, stałe odchody ryb, których nie można użyć w konwencjonalnych systemach. Po ich osadzeniu się na dnie naukowcy zbierają materię i przekształcają w skoncentrowaną mieszaninę gazów zawierająca metan. W procesie fermentacji beztlenowej powstaje biogaz, który można wykorzystać do zasilania systemów elektrycznych układu, obniżając zarówno ślad węglowy, jak i koszty operacyjne.
Rybie odchody też mogą posłużyć do produkcji prądu
Jako dodatkowy bonus, składniki odżywcze uwalniane z odpadów podczas procesu trawienia mogą być wykorzystane do dalszego nawożenia roślin. Co więcej, dwutlenek węgla, który powstaje podczas spalania biogazu, mógłby zostać wykorzystany do przyspieszenia wzrostu roślin w zamkniętych środowiskach, takich jak szklarnie.
Chociaż do tej pory system był testowany tylko w warunkach laboratoryjnych, naukowcy planują sprawdzenie go w komercyjnej operacji akwaponicznej jeszcze tego roku.
Odpady rybne zawierają wiele składników odżywczych. Powinny one również nadawać się do wykorzystania w akwaponice, aby umożliwić jeszcze bardziej zrównoważoną produkcję żywności niż obecnie.
Victor Lobanov, główny naukowiec projektu