Jedną z wielu zalet korzystania z urządzeń internetu rzeczy jest potencjalna oszczędność. W przypadku biurowców i zakładów przemysłowych, które zdecydują się na implementację dostępnych mechanizmów istnieje szansa, że w kieszeni zarządcy zostanie znacznie więcej pieniędzy niż do tej pory.
Sieć czujników – bezpieczeństwo i nie tylko
Coraz więcej współczesnych budynków, zwłaszcza biurowców, wyposażonych jest w setki, jeśli nie tysiące czujników, dostarczających precyzyjną informację o tym, co dzieje się w danym pomieszczeniu w danej chwili. Odpowiadają one w dużej mierze za bezpieczeństwo, wykrywając zagrożenie pożarem, zatrucia tlenkiem węgla czy aktywując alarm w momencie, gdy w monitorowanym pomieszczeniu znajdzie się osoba nieuprawniona. Pomagają również oszczędzać energię, zwłaszcza tam, gdzie zapominają o tym ludzie.
Oszczędzanie energii bez uszczerbku dla komfortu pracowników
Tym, co generuje wysokie koszty po stronie zarządcy nieruchomości są wysokie rachunki za energię elektryczną i inne media. Z pewnością części z nich można byłoby uniknąć, gdyby każdy z pracowników pamiętał o wyłączeniu światła w momencie opuszczenia danego pomieszczenia czy unikał zbędnego bawienia się kontrolerem klimatyzacji.
Dzięki internetowi rzeczy i sieci czujników możliwe jest automatyczne wyłączanie światła w pomieszczeniach, w których nikt nie przebywa. Podobnie dzięki detektorom temperatury i wilgotności można tak kontrolować wykorzystanie klimatyzacji by zapewnić optymalne warunki pracy na całej powierzchni biurowej.
Diagnostyka predykcyjna – wydatek, który zwróci się niezwykle szybko
O znaczeniu diagnostyki predykcyjnej pisaliśmy już w kontekście pojazdów szynowych Pesy. W przypadku inteligentnych budynków działa to niemal tak samo, jak w przypadku lokomotywy czy tramwaju. Sieć czujników umieszczonych w newralgicznych miejscach pozwala na wykrycie niewielkich awarii zanim te wywołają reakcję łańcuchową i doprowadzą do powstania dużych strat. W przypadku budynków szczególnie istotna jest ich instalacja w pobliżu urządzeń odpowiedzialnych za wentylację i klimatyzację, takich jak wentylatory. Wykrycie drgań powstałych w wyniku nieprawidłowej pracy urządzenia może sprawić, że wystarczy wymienić jedną część niż cały system, który ulegnie awarii w wyniku nieprawidłowego funkcjonowania tego jednego, jedynego elementu.
W Polsce powstaje coraz więcej inteligentnych budynków, co oznacza, że z dobrodziejstwa internetu rzeczy skorzystać może wiele osób. Jeśli obecny trend utrzyma się, z pewnością wielu z nas odczuje poprawę warunków pracy.