portret

Zgadnij kto to? W roli głównej portrety postaci historycznych wygenerowane przez AI

Bas Uterwijk to holenderski fotograf, który używa GANów do tworzenia realistycznych portretów znanych postaci historycznych. Przetrenował on pewną sieć neuronową na tysiącach ludzkich twarzy. Teraz, potrafi ona zamieniać zdjęcia rzeźb lub stare fotografie na obrazy przypominające dzieła wielkich mistrzów.

Ciekawość matką wynalazku

Dzięki modelowi sztucznej inteligencji Basa Uterwijka możemy zobaczyć, jak ważne osobistości wyglądały w rzeczywistości. Oczywiście, nie mamy pewności, że proces ten jest w 100% dokładny, lecz jest to obecnie najlepsza propozycja.

Możemy również zagrać w swoiste Zgadnij kto to?, próbując rozwikłać, jaka postać historyczna znajduje się na wygenerowanym obrazie. Wystarczy powoli przewijać w dół. Gotowi na wyzwanie?

Zgadnij kto to? W roli głównej portrety postaci historycznych wygenerowane przez AI
Dawid Michała Anioła / fot. designboom

Tak właśnie mógł wyglądać model do najsłynniejszego dzieła włoskiego rzeźbiarza.

Zgadnij kto to? W roli głównej portrety postaci historycznych wygenerowane przez AI
Królowa Elżbieta I, znana nam tylko z XVI-wiecznych obrazów / fot. designboom

Na tej angielskiej królowej się na chwilę zatrzymamy. Do stworzenia tego cyklu zdjęć Uterwijk użył programu Artbreeder, który analizuje rysy twarzy rzeźb. Następnie, fotograf otrzymuje od niego wiele możliwości, wybiera z nich jedną, a następnie sam edytuje i ulepsza końcowy rezultat. Można więc powiedzieć, że, mimo wszystko, jest to bardzo artystyczne podejście.

Zgadnij kto to? W roli głównej portrety postaci historycznych wygenerowane przez AI
Różne możliwości wyglądu angielskiej królowej / fot. designboom

Uterwijk chociażby sam wybiera kolor włosów i cery finalnych portretów. Jak mówi, w przypadku analizowania starych obrazów i fotografii jest trochę łatwiej, niż przy rzeźbach, ponieważ większa ilość źródeł oznacza większe zróżnicowanie rezultatów programu.

Portrety nie z dziś i nie od dziś

Co ciekawe, program Artbreeder, zbudowany na podstawie GANów, jest darmowy i dostępny dla każdego. Możemy więc sami przeprowadzać podobne eksperymenty. Ale, uwaga, to wcale nie jest takie łatwe.

Muszę przyznać, że od dawna sam interesuję się tym, jak wyglądały ważne postacie historyczne w rzeczywistości. Dotychczas, moim ulubionym źródłem była ta strona, lecz chyba to się zmieni. Bas Uterwijk nie zakończył jeszcze pracy.

Możemy go więc obserwować (i zobaczyć więcej portretów) na mediach społecznościowych, klikając tutaj.