Dziś zmiana częstotliwości nadawania telewizji cyfrowej. Wszystko przez 5G

Dziś zmiana częstotliwości nadawania telewizji cyfrowej. Wszystko przez 5G

Telewizja Polska poinformowała o planowanej zmianie częstotliwości działania telewizji cyfrowej DVB-T, która w naszym kraju funkcjonuje już od wielu lat. Niektóre pasma muszą zostać „uwolnione” na rzecz łączności 5G, stopniowo wprowadzanej na terenie Unii Europejskiej.

Jakich kanałów będzie dotyczyć zmiana pasma?

Proces zmiany częstotliwości nadawania kanałów TVP1 HD, TVP2 HD, TVP3, TVP Info HD, TVP Historia, TVP Sport, TVP Rozrywka oraz TVP ABC, który odbędzie się w nocy z 2 na 3 czerwca, wymuszony jest Decyzją Parlamentu Europejskiego oraz Rady Unii Europejskiej o uwolnieniu poszczególnych częstotliwości na rzecz łączności 5G. Nowe pasma otrzymają mieszkańcy województwa zachodniopomorskiego, pomorskiego, małopolskiego, lubuskiego, opolskiego, dolnośląskiego, podkarpackiego oraz śląskiego.

Jak to wygląda od strony technicznej?

Zmiana ta dotyczy procesu przeniesienia pasma 700 MHz do niższego zakresu, oscylującego w 470-694 MHz. Kolejne uwolnienie pasm zaplanowane jest na 29 czerwca tego roku. Poniżej przedstawiamy dokładną rozpiskę zmian kanałów.

  • MUX 1 – Elbląg z kanału 43 na 27, Świnoujście z kanału 58 na 21, Koszalin z kanału 44 na 23;
  • MUX 2 – Elbląg z kanału 25 na 21, Białogard z kanału 50 na 35;
  • MUX 3 – Białogard z kanału 60 na 38, Gdańsk z kanału 48 na 22, Jelenia Góra z kanału 49 na 24, Koszalin z kanału 23 na 48, Kraków z kanału 50 na 22, Piła z kanału 60 na 33;
  • MUX 4 – Gańsk z kanału 52 na 22, Lębork z kanału 52 na 25;
  • MUX L4 – Wrocław oraz Świdnica z kanału 24 na 27.

Nie trzeba będzie przestawiać anten!

Dla użytkowników najważniejsza będzie informacja, że nie muszą oni korygować ustawienia swoich anten. W większości przypadków telewizor powinien sam wyszukać listę dostępnych kanałów i ją zaktualizować na nowe częstotliwości, jednak w niektórych przypadkach będziemy musieli wejść w ustawienia dekodera i przeprogramować go ręcznie.

pasma
Ważna informacja – nie będziemy musieli wchodzić na dach, żeby wyregulować antenę! Źródło zdjęcia pexels.com/@jeffrey-czum

Proces zmiany częstotliwości w naszym kraju zakończy się 30 czerwca 2022 roku. Telewizja Polska sugeruje, aby zwrócić uwagę, czy nasz odbiornik przystosowany jest do obsługi DVB-T2/HEVC. Do tego czasu ten standard ma zastąpić obecnie stosowane DVB-T. Przy zakupie telewizora powinniśmy też zwrócić uwagę, czy obsługuje on standard HbbTV w wersji 2.0.1. Jest to hybrydowana telewizja, stopniowo wprowadzane w naszym kraju. Testami jednego z takich odbiorników od LG zajęli się redaktorzy Tabletowo.

Jeśli szukasz nowego telewizora, to może najpierw warto sprawdzić, czy będzie pasować do Twojego wnętrza? Posłuży do tego aplikacja opisywana jakiś czas temu przez Tomasza.

Źródło zdjęcia głównego: pexels.com/@jeshoots-com