Zoox

Zoox pokazał swoją pierwszą, autonomiczną taksówkę

Pół roku temu Amazon zakupił firmę Zoox zajmującą się rozwojem autonomicznych samochodów. Dziś firma Zoox zaprezentowała swoja pierwszą, autonomiczną robo-taksówkę, która będzie odpowiedzialna za przewożenie pasażerów. Cała konstrukcja została opracowana z myślą o gęsto zaludnionych środowiskach miejskich.

Zoox zaprezentował swoją pierwszą, autonomiczną taksówkę, która będzie w przyszłości poruszała się po dużych miastach. Samo auto ma 3,63 metra długości, dzięki czemu jest w stanie zapewnić mniejsze zużycie paliwa, tym samym przyczyniając się do ograniczenia emisji zanieczyszczeń. W samochodzie nie znajdziemy także kierownicy ani standardowych siedzeń – pasażerowie będą siedzieć naprzeciwko siebie.

Zoox prezentuje autonomiczną taksówkę

Pomimo swoich niewielkich rozmiarów, autonomiczna taksówka Zoox jest w stanie osiągnąć prędkość na poziomie około 120 kilometrów na godzinę. Całość jest zasilana parą akumulatorów, które zapewniają około 16 godzin jazdy, przed ponownym ładowaniem. Bardzo możliwe, że autonomiczna taksówka Zoox będzie więc w stanie jeździć przez cały dzień na jednym ładowaniu.

Pod względem bezpieczeństwa, Zoox został wyposażony w system poduszek powietrznych skonstruowany specjalnie w uwadze o nietypowe siedzenia (pasażerowie siedzą naprzeciwko siebie). Zoox twierdzi, iż w wszystkie z czterech siedzeń otrzymują odpowiednik pięciogwiazdkowej ochrony podczas ewentualnej kolizji. O bezpieczeństwo pasażerów ma także dbać system LIDAR oraz specjalny system radarowy z 270-stopniową kamerą.

Zoox

Czas na intensywne testy

Zoox twierdzi, iż w pełni autonomiczna taksówka jest obecnie intensywnie testowania w San Francisco, Foster City i Las Vegas – nie jest jednak jasne czy będzie ona otwarta dla pierwszych pasażerów.

Według Bloomberga, Zoox planuje uruchomić usługę przejazdów opartą na aplikacji podobnej do Ubera czy Lyft – wszystko to jednak stanie się nie wcześniej niż na przestrzeni 2021 roku.