Jeden z chińskich gigantów technologicznych, firma Baidu, postanowił sobie za cel zagrożenie pozycji najpopularniejszego obecnie rozwiązania do obsługi inteligentnego domu i sterowania głosowego – Amazon Alexa. W tym celu planuje zebrać olbrzymią sumę pieniędzy.
Baidu – niepozorna potęga
Choć o chińskich rozwiązaniach technologicznych mówi się zdecydowanie mniej, niż o ich amerykańskich odpowiednikach, głównie za sprawą niewielkiej dostępności w Europie, z pewnością nie należy lekceważyć ich możliwości. Należy bowiem wziąć pod uwagę opinię recenzentów, którzy porównując rozwiązania chińskiej firmy do bardziej popularnej konkurencji uznali, że to oprogramowanie i urządzenia wykorzystujące technologię Baidu radzą sobie lepiej z niektórymi zadaniami. Szczególnie wysoko oceniane są mechanizmy Sztucznej Inteligencji opracowane przez tego potentata. Z pewnością, warto przyjrzeć im się bliżej.
Podstawa – DuerOS
W kontekście rozwiązań inteligentnego domu, najbardziej interesuje nas system DuerOS, który firma Baidu rozwija już od kilku lat. DuerOS to bowiem nie tylko podstawa asystenta głosowego Baidu, ale cały system do zarządzania urządzeniami smart home. To kompleksowe rozwiązanie, dzięki któremu podmioty zewnętrzne, zwłaszcza operujące na rynku chińskim, mogą produkować zaawansowane rozwiązania smart home i udostępniać je swoim klientom. Ich popularyzacji sprzyja silna pozycja Baidu na rynku lokalnym. Planowane działania mają za zadanie wzmocnić ją również na rynkach zewnętrznych.
Możliwości DuerOS może krótko podsumować jedna liczba – obecnie kompatybilnych z system jest już 4000 aplikacji firm trzecich. Delikatnie mówiąc, robi wrażenie.
Jak ugryźć 3 miliardy dolarów?
Dalszy rozwój DuerOS wymaga jednak sporych nakładów finansowych i Baidu doskonale zdaje sobie z tego sprawę. W związku z tym podjęto decyzję o podniesieniu kapitału działu smart home firmy, o astronomiczne 2,9 miliarda dolarów. Obecnie trwają rozmowy z inwestorami na temat szczegółów przeniesienia transakcji – firmie zależy bowiem, by mimo przyciągnięcia inwestorów zachować pełną kontrolę nad biznesem.
Rozwiązania proponowane przez Baidu mogą być ciekawą alternatywą dla Alexy, która w dalszym ciągu nie jest (oficjalnie) dostępna w Polsce, Siri (jej polska wersja, jak piszą koledzy z Tabletowo.pl, może się pojawić już wkrótce) czy Asystenta Google, z mocno limitowaną funkcjonalnością względem tego, co oferuje anglojęzycznym klientom. Obecność tak dużego gracza na polskim rynku zdecydowanie mogłaby sporo namieszać, zwłaszcza że kompatybilne z nim, chińskie smartfony są u nas szalenie popularne.