Posiadanie kamer monitoringu domowego to, dla ich właścicieli, szereg nowych obowiązków, zwłaszcza związanych z prawidłowym zabezpieczeniem systemu. Poprawnie skonfigurowane gwarantują jednak szereg korzyści, z których najważniejszą jest wzrost bezpieczeństwa. Mogą również, całkiem przypadkowo, zarejestrować momenty, które pozostaną w pamięci do końca życia. Taką sytuację zarejestrowała kamera Nest, a jej bohaterami byli tegoroczni nobliści w dziedzinie ekonomii.
Stary, śpisz? Dostaliśmy Nobla!
Laureatami Nagrody Nobla 2020 w dziedzinie ekonomii zostali naukowcy z Uniwersytetu Stanforda – Paul R. Milgrom i Robert B. Wilson. Przyznano ją, w dowód uznania za ulepszenie teorii aukcji i wynalezienie nowych formatów aukcji, które przyniosły korzyści sprzedawcom, kupcom i podatnikom na całym świecie.
Z perspektywy miłośników technologii inteligentnego domu, moment ogłoszenia zwycięzców nie był jednak najistotniejszy. Bardzo ciekawe było to, co stało się nieco później.
Obydwaj nobliści nie byli obecni w Sztokholmie w momencie ogłoszenia werdyktu, przez co pracownicy Królewskiej Szwedzkiej Akademii Nauk musieli powiadomić ich telefonicznie. O ile powiadomienie Roberta Wilsona nie było większym problemem, tak Paul Milgrom pozostawał w nieświadomości sukcesu z banalnego powodu – Szwedzi nie znali jego numeru telefonu.
Szczęśliwym trafem, panowie, oprócz tego, że zostali współlaureatami Nagrody Nobla, są również sąsiadami, dlatego Robert Wilson niezwłocznie udał się do Milgroma, poinformować go o wspólnym sukcesie. W miejscu zamieszkania noblistów był wtedy środek nocy – godzina 2:15.
Wilsonowi udało się przekazać dobrą wiadomość i gratulacje, a całą sytuację zarejestrowała kamera Nest, monitorująca drzwi do domu Milgroma.
Żona oglądała transmisję z wydarzenia
Gdy Wilson użył dzwonka do drzwi sąsiada, małżonka Paula Milgroma, której smartfon połączony jest z systemem domowego monitoringu, otrzymała powiadomienie, wraz z podglądem na żywo sytuacji przed drzwiami. Dzięki temu, przebywając w Sztokholmie, na żywo oglądała moment, w którym jej życiowy partner dowiaduje się o tym, że właśnie otrzymał Nagrodę Nobla. Stosowny fragment nagrania z kamerki zabezpieczono i udostępniono w mediach społecznościowych Uniwersytetu Stanforda, by każdy zainteresowany mógł przeżyć ten niezwykły moment tak, jak pani Milgrom.
Ta wzruszająca historia pokazuje, że rozwiązania inteligentnego domu, to nie tylko wygoda czy bezpieczeństwo. W przypadku tegorocznego noblisty, nie zostały wykorzystane do ratowania życia czy dobytku, a zarejestrowania pięknej chwili ukoronowania dorobku naukowca. Warto z nich korzystać!