Koreańscy naukowcy opracowali nowoczesne, miękkie chwytaki dla robotów. Pomimo ich niewielkiej masy, wynoszącej zaledwie 130 gramów, urządzenia są w stanie utrzymać ładunek cięższy niż 100 kilogramów.
Rozwój robotycznych chwytaków
Robotyka prężnie się rozwija, a – co za tym idzie – wymaga coraz to nowszych rozwiązań, które zapewnią jeszcze większą funkcjonalność oraz zastąpią ludzi w żmudnych, powtarzalnych zadaniach. Chwytaki to podstawowe elementy tego typu maszyn, jednak ich wykonanie znacząco się różni w zależności od zadania, do których mają zostać przeznaczone.
Roboty stosowane są już w wielu fabrykach, a ich wszechstronność zdaje się rosnąć w oczach. Rosną także oczekiwania, które wymagają coraz to większej precyzji, ale również delikatności. Dlatego też rynek maszyn oraz naukowcy poszukują sposobów na tworzenie miękkich chwytaków, wykazujących się jednak zdolnością do podnoszenia znacznych ciężarów.
Zespół naukowców z Koreańskiego Instytutu Nauki i Technologii (KIST) oraz Koreańskiego Instytutu Zaawansowanej Nauki i Technologii (KAIST) opracował nowy rodzaj miękkiego chwytaka, który charakteryzuje się tkaną strukturą. Wynalazek waży zaledwie 130 gramów, jednak może unieść przedmioty o masie przekraczającej 100 kilogramów.
W jaki sposób tak się dzieje?
Technika wykonania miękkiego chwytaka ma konstrukcję, która zainspirowana została wykorzystywanymi od lat tekstyliami. Nowe materiały opierają się o ciasny splot poszczególnych nitek, aby możliwe było opracowanie lekkiej i jednocześnie bardzo mocnej tkaniny. Dzięki temu wynalazek będzie w stanie utrzymać ciężkie przedmioty.
Tak opracowany chwytak waży jedynie 130 gramów, mogąc unieść ponad 100-kilogramowy ładunek, podczas gdy tradycyjne tego typu urządzenia mogą utrzymać maksymalnie 20 kilogramów. W budowie tego innowacyjnego sprzętu wykorzystano także tworzywo sztuczne, a dzięki plastikowemu paskowi można wyprodukować urządzenie w jedyne 10 minut.
Miękki chwytak został wykonany przede wszystkim z PET, jednak w jego składzie można użyć także gumy czy innych elastycznych mieszanek, jeszcze bardziej zwiększając jego wytrzymałość i funkcjonalność.
Jak zaznaczają naukowcy, robotyczny chwytak może być produkowany w różnych rozmiarach, dzięki czemu mógłby unosić różne przedmioty, od kwiatów, aż po samochody.