Chronos (źrodło: Twitter)
Aplikacja Chronos (źrodło: Twitter)

Zwiedź Akropol z wykorzystaniem rzeczywistości rozszerzonej

Podczas odwiedzania Akropolu w Grecji, turyści mają teraz możliwość zanurzenia się w jednej z najbardziej fascynujących debat dotyczących dziedzictwa kulturowego świata. Wszystko to dzięki aplikacji, wspieranej przez Ministerstwo Kultury Grecji. Jest to rewolucyjne narzędzie technologiczne, które oferuje doświadczenie w rzeczywistości rozszerzonej, umożliwiając użytkownikom nakładanie starożytnych rekonstrukcji na ekrany swoich smartfonów podczas eksploracji rzeczywistych lokalizacji.

Nie tylko dla znawców historii

Technologia rozszerzonej rzeczywistości pozwala na niezwykłe przeżycie. Chronos nie tylko ukazuje słynne rzeźby, ale również mniej znane elementy Akropolu. Dzięki aplikacji możemy dostrzec dość często pomijany fakt, że wiele rzeźb na tym miejscu było pierwotnie malowane w żywych kolorach. Ponadto pozwoli nam odkryć ciekawostkę, że posąg bogini Ateny w głównej komorze Partenonu kiedyś stał nad płytkim basenem wody. To trochę tak jakbyśmy patrzyli przez magiczne okulary przenoszące nas w czasie.

Chronos AR (źrodło: play.google.com)
Chronos (źródło: play.google.com)

Zwiedzając cyfrowo Partenon, można podziwiać wspaniałe marmurowe rzeźby, które w XIX wieku zostały wywiezione do Londynu. Choć fizycznie znajdują się one teraz w Muzeum Brytyjskim, dzięki Chronos wracają na swoje pierwotne miejsce.

Wspierana przez greckiego dostawcę telekomunikacji, Cosmote, aplikacja Chronos już teraz oferuje funkcje, takie jak wirtualny przewodnik zasilany sztuczną inteligencją o nazwie Clio. W miarę postępu technologii i sieci, urządzenia mobilne będą mogły pobierać jeszcze wyższej jakości treści, jeszcze bardziej wzbogacając doświadczenie.

Korzyści z wirtualnej podróży

Greckie Ministerstwo Kultury ma wielkie plany dla Chronos. Aplikacja ma nie tylko uatrakcyjnić zwiedzanie, ale też umożliwić podziwianie zabytków bez konieczności stania w kolejce czy wspinania się na wzgórze. Choć początkowo krajowa władza turystyczna opierała się technologii, teraz są jej entuzjastycznymi zwolennikami. Wcześniej wykorzystywano popularną grę „Assassin’s Creed Odyssey”, aby przyciągnąć młodych podróżników z Chin do Grecji.

W tworzeniu programu zaangażowani byli zarówno fani gier wideo, jak i giganci technologiczni, tacy jak Microsoft. Wszyscy przyczynili się do tego, by dostarczyć użytkownikom niezrównanej jakości wirtualnej podróży w czasie. Projekt ma być rozwijany w miarę postępu technologicznego

Dzięki Chronos, tajemnice starożytnej Grecji stają się dostępne jak nigdy dotąd. To podróż, której nie można przegapić.