Z generatywnej sztucznej inteligencji za pomocą Barda mogą już korzystać niepełnoletnie osoby, jednak nie wszystkie. Jaki wiek na terenie Polski jest wystarczający, aby uczniowie mogli poprosić bota o pomoc w zadaniu?
Możliwości Barda w rękach nastolatków
Chatboty sztucznej inteligencji stały się w ciągu bieżącego roku niezwykle popularne i pomocne. Jednym z wiodących produktów jest ChatGPT, jednak technologiczni giganci długo nie zwlekali z wprowadzeniem na rynek własnych propozycji. Na liście botów znalazł się m.in. Bing Chat Microsoftu oraz Bard spod skrzydeł Google, dzięki czemu mamy już w czym wybierać.
Przedsiębiorstwo z Mountain View postanowiło udostępnić swojego chatbota nastolatkom. Wiek dostępności Barda jest zgodny z wymaganiami dotyczącymi minimalnej liczby lat, pozwalających na korzystanie z własnego konta Google, ten jednak różni się w zależności od kraju. Oznacza to, że w Polsce z konta Google, a jednocześnie z bota, mogą korzystać już osoby powyżej 16. roku życia. Co istotne, na ten moment chatbot dostępny jest tylko po angielsku. Z czasem lista języków ma zostać powiększona.
Bard może stać się doskonałym wsparciem w codziennej nauce, zadaniach domowych czy poznawaniu świata. Ponadto bot może inspirować te młode osoby w tworzeniu i rozwijaniu nowych, a także istniejących pasji. Chatbot Google jest także pomocnikiem w dziedzinie matematyki, który nie tylko rozwiąże problematyczne zadanie, ale również pokaże metodę w dążeniu do właściwego wyniku, a nawet wygeneruje wykresy czy tabele.
Bot w rękach nastolatków, ale „z głową”
Bard trafia do młodszego grona osób, jednak nie oznacza to, że mają one dostęp do niewłaściwych treści. Google zadbał o bezpieczeństwo nastolatków, zasięgając opinii ekspertów ds. bezpieczeństwa i rozwoju dzieci, a także specjalistów z międzynarodowej organizacji Family Online Safety Institute (FOSI).
Technologiczny gigant opracował również przewodnik w formie filmu, który zawiera wskazówki w korzystaniu z narzędzi opartych o generatywną sztuczną inteligencję. Zawarto w nim informacje na temat tego, że AI jest modelem, a nie człowiekiem, a także inspiracją i pomocnikiem, a nie programem, który wykona wszelkie prace za użytkownika. Ponadto zaznaczono, że bot może popełniać błędy, dlatego konieczne jest zweryfikowanie otrzymanych odpowiedzi.
Bard został także przeszkolony w tematach nieodpowiednich dla młodych osób. Jest więc w stanie zapobiegać generowaniu treści o nielegalnych czy dostępnych tylko dla dorosłych.
W wersji dla nastolatków pojawia się też funkcja podwójnego sprawdzenia odpowiedzi. Oznacza to, że treści wygenerowane przez bota użytkownik może dodatkowo zweryfikować. Po kliknięciu ikony „G” Bard przeczyta odpowiedź i oceni, czy w Internecie znajdują się artykuły, które ją potwierdzają. Z czasem opcja ta ma zostać udostępniona wszystkim użytkownikom.